Čelovka Petzl Reactik+

Recenze výkonné čelovky Petzl Reactik+. Ta nabízí velké množství režimů a funkcí a dokonce se díky integrovanému bluetooth považuje za chytrou. A jak je něco chytré, nemůžu si to nechat ujít.,,

Když jsem jel na 1000 Miles Adventure v noci, záviděl jsem ostatním jezdcům jejich čelovky. Ta moje byla namířená pár metrů přede mě, dál by stejně nedosvítila, a vyhnutí se případné překážce bylo na hranicích rychlosti lidské reakce. A vzhledem k tomu, jak mi fungovaly brzdy, bylo za hranicí fyzikálních zákonů, abych s tím něco udělal. Ve čtvrtině závodu jsem ztratil trpělivost a na helmu si přilepil světlomet z řidítek. Bylo to trochu lepší, ale zvířata jsem stejně nikdy neviděl celá, jen ty jejich svítící oči. Možná to tak bylo lepší... Ostatní měli čelovku, která fungovala jako malé slunce a její zářivý kužel nekompromisně prosvěcoval cestu.

Měl jsem štěstí a eshop www.affekt.cz mi poskytl k testování čelovku Petzl Reactik+. Líbí se mi na ní, jak je silná, všestranná a dokonce i trochu chytrá. Přes bluetooth ji můžete spárovat s telefonem a dostat se k pokročilým funkcím.

Konstrukce

Plastová konstrukce má certifikací IP X4, takže odolá větru, dešti, ale do vody ji radši neponořujte. Na první pohled mi přišla trochu masivnější. Nicméně v realitě váží jen 115 gramů a na hlavě sedí bez nejmenších problémů. Délka popruhu se dá jednoduše upravovat.

Obrovskou výhodou je vyjímatelná lithiová baterie o kapacitě 1800 mAh. Ta se dá vyměnit za adaptér na 3 AAA tužkovky. Na každodenní používání se výborně hodí nabíjení a pro dlouhé cesty (jakými je například zmiňovaný závod 1000 mil) vyměníte akumulátor za AAAčka. Skvělá univerzálnost.

Lampa čelovky se dá sklopit o nějakých 60° dolů.

Svítivost

Maximální výkon čelovky je 300 lm s vydrží 2,5 hodiny. Pro srovnání - mám ještě Silva OTUS II, která má maximální výkon 90 lm a na kole není moc použitelná. V praxi bude stačit svítivost mezi těmi 90 a 300 lm, takže alespoň prodloužíte výdrž baterie.

Petzl Reactik+ má velké množství stupňů svítivosti:

  • 3 úrovně tzv. reaktivního světla. To se přizpůsobuje na základě aktuální světelných podmínek.

  • 3 úrovně tzv. konstantního světla

  • červené světlo a červená blikačka

Čelovka jako taková má celkem 3 lampy - jednu červenou a 2 bílé. Z nich jedna slouží pro krátké, rozptýlené světlo a druhá na silný, světelný kužel, který dosvítí do dálky. Z obrázku by se mohlo zdát, že má 4 lampy, ale to poslední je pouze senzor na detekci aktuálních světelných podmínek.

Chvilku mi trvalo, než jsem se naučil se všemi režimy pracovat. Musel jsem akorát spolknout vlastní hrdost a přečíst si manuál.

Spárování s telefonem

Spárování s telefonem měla být krásné funkce navíc, ale nakonec to byla spíš noční můra. Zkoušel jsem pouze na Androidu a tam je aplikace Petzl bohužel dost nekvalitní. Než se mi podařilo obě zařízení spárovat, musel jsem je několikrát restartovat. A i teď se mi občas stane, že se telefon nedokáže dobře spojit. Některé části aplikace mi navíc opakovaně padaly. Kouzlem se to sice po čase trochu zlepšilo, ale průměrné hodnocení 2,7 mluví za vše.

Každého normální člověka hned napadne - co vlastně může být na čelovce chytrého a proč potřebuje spárování s telefonem. Vezměme si to pěkně postupně

  • Aplikace vám ukáže stav nabití, jak dlouho ještě vydrží svítit a jaký aktuálně používá režim. Dost mi to pomohlo, když jsem se učil, jak čelovku ovládat.

  • Nastavení různých profilů - můžete použít ty přednastavené pro běhání, trekking, horolezectví nebo bivakování. Není problém vytvořit si vlastní. Možnosti nicméně nejsou neomezené. Nemůžete ovládat intenzitu lampy na blízko a do dálky zvlášť. Lze jen vybírat přednastavených poměrů a zvýšit či snížit intenzitu oběma lampám zároveň. Vždy vidíte, jak daleko dosvítíte a jak dlouho vydrží baterie.

  • Lze měnit intenzitu světla real-time.

  • Lze poslat SOS či jiné zprávy pomocí morseovky.

Real-time ovládání svítivosti, zobrazení aktuálně používaného režimu
Real-time ovládání svítivosti, zobrazení aktuálně používaného režimu
Volení profilů pro různé činnosti a jejích úprava
Volení profilů pro různé činnosti a jejích úprava

Používání

Zkoušel jsem lampu při běhání i cyklistice. Na kolo oficiálně není doporučená, protože při reaktivním svícení vám čelovka prakticky zhasne, pokud proti vám pojede auto. To se dá samozřejmě vyřešit tím, že nebudete jezdit na silnici nebo použijete konstantní světlo.

V obou sportech mi čelovka perfektně seděla na hlavě (resp. při upevnění na helmu jsem musel použít trochu vynalézavosti). Na cestu jsem viděl naprosto perfektně. Zrovna nedávno jsem se nechal ukecat nějakým obchodníkem, abych si koupil přední světlomet, že je fakt silný a ve slevě. Zkusil jsem a oproti čelovce to je úplný prdítko.

Hodnocení

Čelovka je všestranná, takže druhou potřebovat nebudete. Dá se nabíjet jak přes USB tak lze použít AAA baterie (modul není v balení, musí se koupit zvlášť). Má lampy na blízko, na dálku i na červené světlo. Má dostatek režimů, které se navíc dají přes bluetooth upravit.

Aplikace pro telefon je velké zklamání. Zvlášť když čelovka stojí tolik peněz (nad 2 tisíce), očekával bych, že bude fungovat perfektně. Na aplikaci se nedá spolehnout a musím se modlit, že zrovna bude spolupracovat. Čelovka se samozřejmě dá používat i bez chytrého telefonu.

Mohu doporučit těm, který sportují ve tmě a očekávají všestranné použití. Pokud chcete něco na občasné zaběhnutí v lehčím terénu, vystačíte si s něčím méně sofistikovaným.

6. listopadu 2016