Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Byla přímá volba opravdu tak dobrý nápad?

Byla přímá volba opravdu tak dobrý nápad?

Publikováno 16.01.2013 Publikováno Zamyšlení Počet komentářů 9

Přímá demokracie je jistě krásná a úžasná věcička. Má ovšem jeden menší nedostatek: u nás nefunguje. A samotná prezidentská volba to jen dokládá.

O přímé volbě se dlouho kecalo a kecalo. K překvapení všech se nakonec i konalo a konalo. Sice na poslední chvíli, takže výsledek o tom vypovídal, ale přece jen ano. Hodně se ještě diskutovalo o pravomocích prezidenta. Jelikož se ale všichni shodli na tom, že se neshodnou, tak zůstaly s několika malými korekcemi nezměněny.

A tak přišla velká volba. Kdybychom u nás měli nějakou silnou osobnost bez poskvrnky, bez vad, bez kostlivců ve skříni a bez miliónů v podlaze, botníku nebo kufříku, bylo by to super. Jako hrdý velvyslanec všeho lidu by usedl do panského sídla, Pražského hradu, kde by hájil národní zájmy a podobné “šlechetné věci”, jež lidi tak milují.

Z poslanecké milosti…

Něco takového se ovšem nestalo. Sítem prošli dva kandidáti: Miloš a Karel. Český národ se rázem dělí do tří třetin – jedni chtějí Miloše, druzí Karla a třetím … třetím to je u pr**** (to bude ta největší třetina [matematici, zabijte mě]). Když nám prezidenta volili vážení poslanci, moc jsme s tím toho nenadělali. Prostě se podívali večer na zprávy a viděli výsledek.

Co se ovšem stane teď? Ať už vyhraje jeden nebo druhý, ozvou se hlasy: „To není můj prezident, já si ho nezvolil.“ Najednou už prezident není něco posvátného, či královského jako tomu bylo dříve, je to něco, do čeho může kecat i Franta z hospody. Má možná nějaký pomyslný silnější mandát, ale zase ztratí svého kouzla a nedotknutelnosti.

Silný mandát od občanů

Ono když si to vezmeme, do důsledků, tak takový Miloš sice získal 24,21% hlasů a na Hrad ho tak chce nejvíce lidi, to je ovšem jen jedna interpretace. Druhá říká, že o jeho působení na hradě nemá zájem tři čtvrtiny obyvatel. Pokud bychom to vztáhli ještě na ty, kteří nevolili, vyšlo by nám, že o jeho působení na Hradě nemá zájem 85 % lidí. To není zrovna nejlepší mandát, nemyslíte?

S tím hraje ruku v ruce i otázka – opravdu by se měli do druhého kola dostat dvě osobnosti, které český národ rozdělují? Neměl by to být spíš někdo, kdo je přijatelný pro všechny? Vždyť by místo hlasu pro jednoho člověka stačilo kandidáty seřadit od nejlepšího po nejhorší. Ten nahoře dostane 8 bodů a poslední pekelník se spokojí s kulatou nulou.

Jediný problém by byl, že počet neplatných hlasů by se znásobil.

Přímá demokracie? To určitě!

Minulý týden novináři, i někteří politici, básnili o krásné, vysoké volební účasti. Když vyšlo najevo 60 %, básnili dál. Dle mého to je mizérie. Lidé volají po přímé demokracii a podobných super výdobytcích moderní demokracie. Víte co? Jsem pro. Ale dokud svůj hlas neodevzdá 90 % lidí, nebude žádné rozhodnutí platné.

P.S Prezidentské kandidáty označuji křestními jméno, protože příjmení Karla bych si nemusel neustále googlit. Brzy se jistě dostane i do diktátů.

P.S.S #volimkarla


Komentáře
 1. Šárka

  Šárka: Super článek, souhlasím s 90% volební účastí! :) Co se týče toho ostatního, sice si nemyslím, že volba lidu by byl ten nejlepší nápad, ale pokud by prezidenta teď nevolili lidé, myslím že by tam Zeman byl skoro jistý, takhle to dle mého má aspoň šanci vyhrát, sice nedokonalý, za to ale neovlivnitelný Karel, který si tam nepůjde nahrabat (má sám dost :D)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Jo jako pokud vyjde vše podle mého/tvého, tak to dobrá věc určitě bude. Koho by zvolili naši poslanci a senátoři ani nechci domýšlet. Pokud bychom šli do důsledků, tak Zeman i Karel svoji kandidaturu podmiňovali přímou volbou. Ale to už se dostáváme do roviny co by kdyby.

   Hlavně aby to všechno dobře dopadlo.

  2. Anna

   Anna: Mít dost je scestné přání a zavádějící představa, není to spíše o skromnosti? Kdo mí hodně, chce většinou ještě více. Kdo má málo, spokojí se s málem.

 2. Markéta Růžičková

  Markéta Růžičková: V České republice to zase jednou bude jako v Kocourkově. A mě nezbývá volit podle toho, který z kandidátů bude menší zlo. ;-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: No mě se třeba jako zajímavý kandidát zdál Vladimír Franz. Jako s vážnou tváří bych ho nezvolil, ale tý srandy, kterou bysme si s nim užili…

   1. Markéta Růžičková

    Markéta Růžičková: Tak tak, kdo má za prezidenta Avatara? :-D

 3. Krabath

  Krabath: Ahoj, já si myslím, že přímá volba je lepší, než když se dohadují strany. Lidi si tak prostě zvolí to, co si myslí, že bude nejlepší. Jsou to naše první přímé volby, takže zkušenosti jsou minimální, ale někdy se začít musí. A Avatar? Možná ho použijí ve dvojce. :D

  1. Markéta Růžičková

   Markéta Růžičková: To abysme dali vědět Cameronovi, aby ho stihl obsadit. :-D

   1. Krabath

    Krabath: To jo, mohl by dělat zahraničního Avatara z ČR, který je u tamtěch na návštěvě. :D

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Vychytralá prohibice

Vychytralá prohibice

Methanol je sice zákeřný a smrtící (ostatně stejně jako ethanol), ale to ještě neznamená, že si z něj nelze udělat srandu. Pokud dokážete brát věci s nadhledem, určitě se nad černo-humorným fejetonem dokážete pobavit. A to v jakémkoliv stavu!

Zobrazit →

Lyžařské kurzy jsou povinně volitelné

Lyžařské kurzy jsou povinně volitelné

Na svahu jsem opravdový zabiják. Skoro bych si dovolil říct – sebevražedný útočník – ačkoliv mě tento výrok pravděpodobně zařadí mezi rizikové spoluobčany. Svoji kariéru jsem si ale nezvolil dobrovolně. Dohnala mě k tomu škola a její povinně volitelné kurzy.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články