Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Buduj svůj sloh

Buduj svůj sloh

Publikováno 04.09.2011 Publikováno Fejetony Počet komentářů 2

Fejeton na téma nenáviděných školních prací. Při jejich tvorbě musíte být na pozoru. Dávat si pozor na všechna úskalí a klacky pod nohama, které se zjevují z ničeho nic.

Škola dělá s lidmi opravdové divy. Z některých se stanou uhlazení pánové a dámy dbajcí na dobrý prospěch, práci pro společné blaho a napomáhání sociálně slabým jedincům (v překladu, romských spoluobčanů a jiných vykuků). Těm se lidově říká šprti, v učitelštině pak “Svědomité jádro třídy”. Na druhé straně jsou zase rváči, překupníci drog a nabízeči lehkých děv. I když ono to není zase až tak horké. Lidé jim říkají borci, ale ve slovníku učitelsko-českém je nalezneme pod heslem “Rušivé elementy”. Každý má svůj úkol. Každý je nepostradatelnou součástí sociální skupiny zvaná třída, či též banda.

Své vrozené vlastnosti můžete projevovat na hodinách zeměpisu, dějepisu, matematiky nebo fyziky. Jakmile však začne hodina češtiny, všechno se mění. Vaše názory musí být zapomenuty, vaše myšlenky musí být změněny, vaše původní osobnost musí utichnout. Není jiné volby než na 45 minut přestat existovat. Ne všichni jsme obdařeni pestrou směsicí názorů na užívání povzbuzujících látek (drog), černou komunitu nebo fatální omyly komunismu. Při psaní slohu je tak třeba začít s pořádnou fabulací, která z vás udělá nestydatého radikála s peprným slovníkem.

Vaším úkolem není předložit učiteli to, co od váš očekává. Musíte ho šokovat, udivit, nedát mu šanci sledovat pravopis. Jakmile jen jednou, pouhým koutkem oka začne z nudy kontrolovat i/y, vaše slohová práce se zalije krví. Zpočátku slabé krvácení se brzy změní v povodeň a razantně ovlivní vaši známku.

Pište s rozmyslem, taktizujte. Pokud se vám vaše práce zdá nadmíru povedená, snažte se neroztahovat. Pravděpodobnost čtení před třídou se tím totiž zvyšuje a vy si přeci nechcete zničit hlasivky předčítáním nějakého sáhodlouhého románu. Za každé ušetřené slovo vám hlasivky poděkují. Když máte přehnaně tvořivou, nepište až tak dobře.

V psaní slohovek je více taktiky, než si učitelé dokážou představit. Zabodujte a stane se z vás Caesar českého jazyka.


Komentáře
  1. Daja

    Daja: Ooo… zajímavá rada…!
    Ale naše paní profesorka je na češtinu tak vysazená, že najde hrubku snad i v mluveném projevu ;) :D

    1. Michal Ozogán

      Michal Ozogán: Někteří lidé prostě mají ten dar/prokletí, že vidí snad každou gramatickou chybu.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Literární akademie – holé šílenství nebo dobrá volba?

Literární akademie – holé šílenství nebo dobrá volba?

Koncem února 2013 jsem dospěl k důležitému rozhodnutí: to jest studovat na Literární akademii. Prošel jsem si už několika fázemi od počátečního nadšení přes vlnu absolutního zoufalství po racioální uvažování. V tomto článku shrnuji, proč to u všech čertů dělám.

Zobrazit →

Jak s blogem neusnout na vavřínech

Jak s blogem neusnout na vavřínech

Začít psát blog je velice jednoduché. Dneska to zvládne opravdu každý. Jenže umění není v tom začít, ale vydržet blogovat dál a dál (do nekonečna a ještě dál). Není to snadné, ale se tomu trochu pomoci…

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články