Blogovací platformy

Když se rozhodnete psát si vlastní blog (nebo nedej bože blogísek), musíte hned na začátku učinit několik významných rozhodnutí, které vás ovlivní na dlouhou dobu dopředu. O čem budete psát? Jak to budete psát? A kde to budete psát? Dnes se budeme zabývat odpovědí na poslední otázku - Kde?

Možností máte nepřeberně a každá z nich má své pro i proti. Pro každého je důležité něco jiného, a proto nemůžeme žádnou z blogovacích platforem prohlásit za ideální. Musíte se snažit nalézt tu, který vyhovuje právě vám. Někteří učiní rozhodnutí bleskově, jiní zase budou dlouze váhat a přemítat. Právě pro ně je shrnutí pro a proti.

Blogovací služby

První skupinou možností jsou blogovací služby, které po vás neočekávají zázračné schopnosti v oblasti tvorby webu. Jednoduše si vytvoříte účet a hned můžete začít vpisovat své myšlenky. Pro pokročilejší uživatele tu je připravena i řada nastavení, kterým mohou blog, hlavně v oblasti vzhledu, přizpůsobit. Pokud ale budete požadovat nějaké náročnější úpravy, tvrdě narazíte. Možnosti jsou totiž omezené. Uděláte pouze to, co vám povolí systém.

Na druhou stanu, kolem blogovacích služeb je obrovská komunita a tím pádem i více potenciálních čtenářů. Nezačínáte úplně od píky, protože nové články se většinou zobrazují na hlavní stránce služby. Jejich jednoduchost ale rovněž vede k určité degradaci, takže se často nesetkáte s rozumným počtením, ale s "blogísky" náctiletých slečen či se spamery, kteří v marné snaze získat čtenáře, okomentovávají vaše články výrazivem typu "Hezké", "Dost hustý" či "Jen tak dál, kámo." Pokud se chcete podobným situacím vyhnout, tak založení blogu na vlastním triku vám ušetří kýbl nervů.

České

Jaké máte vlastně možnosti v oblast blogovacích služeb? U nás je nejznámější blog.cz, který uvádí, že jich hostuje na 920 tisíc. Nutno podotknout, že drtivá většina z nich bude nejspíše neaktivních. Je to každopádně velká štika v rybníce blogovacích služeb.

Máte tu hned několik možností, jak se zviditelnit. Každý týden je vyhlašováno téma, o kterém blogeři píší. Všechny články se pak zobrazují na homepage, což vám ve čtenosti určitě pomůže. V případě, že se vaše články ukáží jako kvalitní, budete moci zažádat o členství v autorském klubu, který je opět na homepage zvýhodněn.

Z dalších služeb tu pak máme www.bloguje.cz, www.pise.cz či www.blogujem.cz.

Zahraniční

Ze zahraničních tu pak máme cs.wordpress.com a www.blogger.com. Oba systémy nemají žádný problém s češtinou, takže se nemusíte ciziny obávat. Blogger běží pod hlavičku Googlu, takže se dočkáte především integraci s jeho sociální sítí. Wordpress má zase tu výhodu, že se články zobrazují na jeho homepage. Navíc běží na systému, který si můžete stáhnout a začít používat na vlastním webu. Může tak sloužit jako překlenovací můstek pro blogování na vlastní triko.

Zahraniční systému mají ještě tu výhodu, že pokud si připlatíte, můžete skrýt reklamu, rozjet to na vlastní doméně či zvýšit místo na disku. Tím už se dostáváme k autonomnímu blogování (nenašel jsem žádný lepší termín).

Autonomní blogování

Nakoupíte doménu, přidáte hosting a nahrajete redakční systém (nejčastěji to je jeden z velké trojky Wordpress, Drupal či Joomla). Je už na vás jakou šablonu použijete (staženou či vlastní?), jaké pluginy nainstalujete či jaká rozšíření si sami vytvoříte. Konečně jste získali vládu nad svým blogem.

Autonomní blog ještě neznamená, že za to hned musíte platit. Existují freehostingy, které jsou dostatečně rychlé a nahrání redakčního systému se rovná kliknutí myši (konkrétně endora.cz). Počítejte, ale s reklamou a s některými možnými komplikacemi. Platit si doménu a webhostingu má své výhody - vaše možnosti se opět rozšíří a navíc s doménou získáte i jistou autoritu a důvěru.

Může to pro vás být i určitým způsobem motivace. Za možnost psát svůj blog platíte peníze, tak byste toho měli patřičně využívat. Jak všichni dobře víme, když jde o peníze, člověk nezná bratra.

Shrňme si tedy pro a proti obou cest. Berte to spíše jako orientační, protože rozdíly se často stírají podle toho, co jste si vybrali za platformu a jak její možnosti využili.

Blogovací systém

+ je to zadarmo

+ je to jednoduché, zaregistrujete se a můžete začít psát

+ velká komunita = mnoho potenciálních čtenářů

- reklama

- nemůžete si dělat co chcete

- pokud se znelíbíte administrátorům, mohou váš blog bez varování smazat

Autonomní blog

+ s doménou získáte jistou autoritu a důvěryhodnost

+ můžete si tu dělat, co chcete (téměř, vždy jste něčím omezeni)

- není to zadarmo

- začínáte prakticky na zelené louce

- všechno si musíte zařizovat sami

27. dubna 2012