Automatizujte svůj potréninkový rituál

Dobrý návyk se nerodí lehce. Musíme s ním začít, pečovat o něj a bojovat proti svůdným myšlenkám, že jednou vynechat můžeme. Dobrý návyk nám nepřinese okamžitě benefity. Jeho síla roste až s časem. A k tomu, abychom vytrvali, nám pomůže technologie.

Automatizace rituálu bude spočívat v tom, že vždy po tréninku vyskočí notifikace na telefonu, abyste něco udělali.

Bude to probíhat zhruba takto – po skončení tréninku se vám záznam uloží záznam aktivity do vybrané aplikace. Je jedno, zda použijete přímo telefon, či se záznam nahraje z chytrých hodinek. Důležité je, aby vše probíhalo automaticky. V opačném případě hrozí selhání lidského faktoru. A ten je k selhání velmi náchylný.

Po uložení záznamu se na telefonu objeví notifikace, které vám doporučí ať:

  • Se nezapomenete protáhnout
  • Si pohlídáte pitný režim
  • Do těla dostanete nějaká sacharidy

Všechno si definujete podle sebe, je to individuální záležitost.

Integrační služby

Začneme od začátku. Abyste mohli svoje potréninkové návyky automatizovat výše popsaným způsobem, potřebujete tzv. integrační službu. Tu můžete používat zcela zdarma (s jistými omezeními) a její nastavení je jednoduché (pokud víte co a jak).

Integračních služeb je na internetu mnoho. Nejznámější a nejpoužívanější ze všech je IFFTT. V překladu ta zkratka znamená: „Když tohle tak udělej tohle“. Na základní použití je skvělý, ale my si celý postup ukážeme ve službě Zapier, která v sobě integruje mnohem více aplikací a má pokročilejší funkce.

Zapier

Při používání Zapieru je důležité znát několik pojmů:

  • Apps – Jde o seznam dostupných aplikací, které můžete mezi sebou propojovat. Je tu například Gmail, Slack, Twitter, Facebook, Google Drive a další.

  • Zap – Zap slouží pro propojení více aplikací mezi sebou. Každý uživatel si vytváří vlastní Zap podle svých potřeb. V našem případě budeme propojovat Stravu a Wunderlist. Nová aktivita na Stravě povede k tomu, že se založí nový task na Wunderlistu.

  • Trigger – A teď už se dostáváme k jednotlivým částem Zap Trigger je událost, které povede k nějaké akci. Může to být vytvoření nové aktivity, nový tweet na Twitteru nebo přijmutí nového e-mail.

  • ActionAction je, jak to z názvu vyplívá, nějaká akce, které se děje na základě triggeru. Pokud je triggerem například nový tweet, může se v akci použít jeho text a poslat ho třeba na Facebook.

  • FilterFilter stojí mezi triggerem a action. Umožňuje přeskočit některé triggery. Když to vztáhnu na náš fitness příklad, mohou se vyloučit všechny aktivity, které nejsou běhy.

Základní slovíčka máme. Teď to jen dát všechno dohromady.

Vytvořte svůj první Zap

Poté, co se do Zapieru zaregistrujete, vytvořte v menu svůj první Zap. Jako trigger použijeme vytvoření nové aktivity. K tomu můžeme využít jednu z následujících aplikací:

  • Strava

  • Runkeeper

  • MapMyFitness

Pokud ani jednu z těch aplikací nevyužíváte, nevěště hlavu. Zkuste se podívat, jestli vaše hodinky nebo aplikace neumožňuje synchronizaci do jedné ze zmíněných aplikací.

V příkladech budu pracovat s integrací Stravy.

  • V prvním kroku zvolíte trigger „New Activity“

  • Napojíte svůj Strava účet

  • Stáhnou se vám poslední aktivity, na kterých budete moct testovat akce Zapu

Použijte filtr

Trigger je připravený a Zapier vám nabídne vytvoření akce. Než se k ní dostaneme, tak si ještě ukážeme, jak použít filtr. V něm otestujete, jestli nová aktivita odpovídá určitým kritériím.

Filtr používat nemusíte. V takovém případě každá nová aktivita vyvolá akci, kterou si nastavíte.

Filtr přidáte plusem, který vidíte pod triggerem vlevo.

Pokud byste chtěli, aby akci vyvolal pouze běh, zvolíte následující hodnoty: “Type”, “(Text) Exactly matches”, “Run”. Všimněte si, že v prvním okýnku se zobrazují příklady z aktivity, kterou jste si vybrali, a umožní vám to lépe skládat podmínky. Může využít i další data a skládat složitější podmínky.

Ve screenshotu je vidět nastavení, kde akci vyvolá pouze běh delší než 10 kilometrů.

Akce

Posledním krokem bude akce - vytvoření záznamu v úkolníčku. V Zapieru je jich k dispozici několik, ale nakonec jsem byl nucen zvolit Wunderlist, protože umožňuje zvolit notifikaci na přesný čas.

Při vytváření akce, vyberte Wunderlist a „Create Task“. Teď nás čeká vytvoření šablony. Zvolte si ze seznamu Kategorií (list) kam chcete úkol vložit, jeho název (title) a případně další, nepovinné hodnoty.

Teď to nejdůležitější - čas notifikace. Není to úplně snadné, takže postupně:

  • V poli „Due Date“ klikněte na pravou ikonku, vyberte vaši aktivitu ve Stravě a v ní „Start Date“

  • Zopakujte stejný postup, jen v posledním kroku vyberte „Elapsed time“

  • V poli teď máte dva hodnoty. Rozdělte je mezerou. Před druhou dejte „+“ a za ní „s“

  • Nakopírujte obsah pole do pole „Reminder“

  • Výsledek by měl vypadat takto:

A teď, co to vlastně je? Do pole se vkládá informace, že „Due Date“ se spočítá tak, že se vezme čas začátku aktivity a připočte se k němu její trvání. Příklad vám pošle notifikaci hned po skončení aktivity.

Pokud byste chtěli dostat notifikaci 30 minut po skončení aktivity, přidejte na konec +30m. Zap čte Stravu každých 15 minut, takže až takové zpoždění může notifikace mít.

V posledním kroku si můžete celý Zap otestovat. Nainstalujte si Wunderlist na telefon a uvidíte, jestli vám notifikace přijde.

Akcí může být v jednom Zapu víc, takže si klidně notifikací připravte více.