Aplikace StrongLifts 5×5

Aplikace StrongLifts 5×5 vám nabízí cvičení s velkou činkou jako prostředek pro zvýšení svojí síly. Na rozdíl od ostatních aplikací nečekejte stovky cviků, ze kterých byste si museli vybrat, ale nabídne vám jednoduchost a přímočarost. Navíc je v základní verzi zadarmo.

Ačkoliv se věnuji spíše dynamickým pohybovým aktivitám, tak dnes bych chtěl představit aplikaci, která je zaměřená na posilování. To je důležitou součást jakéhokoliv sportu, případně i cvičení primární.

StrongLifts 5×5 je krásnou ukázkou jednoduchosti a to jak v rovině použitelnosti aplikace tak i v myšlence samotného cvičení. V 5x5 jde o to, že cvičíte 5 různých cviků po 5 opakováních, po 5 setech. To je velký rozdíl oproti ostatním aplikacím, které se naopak chlubí stovkami cviků a já vůbec nevím, kde začít. Zde pracujete pouze s velkou činkou - dřepy, mrtvý tah, tlaky na ramena, přítahy a bench. KONEC. Minimalismus jak vyšitý.

Je možné si přidávat ještě doplňkové cviky, ale těch není o mnoho více. 5x5 je sám o sobě druh cvičení, o kterém si přečtete více na webu autora a názorná videa je možné shlédnout přímo v aplikaci. Jestli se jedná o užitečné či špatné myšlenky komentovat nebudu, protože se vždycky najdou dva tábory. Zaměřím se pouze na aplikaci, které je podle mého po všech stránkách skvělá a rozhodně stojí za úvahu.

Začínáme cvičit StrongLifts 5×5

Celý proces se skládá ze dvou druhů cvičení - A a B, které se střídají a posilují jiné partie. Začínáte na nejnižších vahách a s každým dalším cvičením zvyšujete zátěž. Nemůže se tak stát, že se zaseknete na stejném místě. Aplikace vás zároveň neomezuje ve vašich osobních prioritách. Prakticky všechno si můžete nastavit. Od počátečních vah po jednotlivé přírůstky. Dokonce je možné vložit si i počty svých kotoučů a aplikace vám sama spočítá, kolik a jaké nasadit na činku. Snad to moc nezmenšuje mozek.

Zalogování setu opět probíhá jednoduše. Jedním kliknutím označíte set za provedený, dalšími kliky snížíte počet opakování, kterých jste dosáhli. Na základě úspěšného provedení nebo selhání se spustí odpočítávání odpočinku. Délku lze opět upravit podle svých potřeb.

Aplikace StrongLifts 5×5 má na srdci i vaše zdraví, a proto sama připraví sety s nižšími vahami, na kterých se rozcvičíte. Ještě si můžete přidávat vlastní poznámky ke svému výkonu.

Zlepšujeme se

Máte hned několik možností, jak si zobrazit historii cvičení:

  • Detailní výpis: Nejobsáhlejší výpis vám za každý den ukáže cviky, počet opakování, sety, zvedané kilogramy a váhu. Swipováním do stran jdete do minulosti či budoucnosti.

  • Kalendář: Ukáže dny, které cvičíte. Pokud vynecháváte, bude to dobře viditelné. Kliknutím si zobrazíte detail.

  • Grafy: Bez grafů by to nebylo ono - jak nejlépe sledovat svůj progress. Zobrazit lze všechny metriky dohromady nebo zvedané váhy zvlášť pro každé cvičení. Svá data si můžete exportovat do CSV, což se vyplatí, pokud budete chtít svoje data přemigrovat.

Není všechno zadarmo, co se třpytí

Aplikace samotná je zdarma, ale za některé funkce, které jsem zmiňoval, si musíte připlatit. Naštěstí se nejedná o žádný měsíční poplatek, ale jednorázový nákup. Zakoupit si můžete všechny features naráz za cca 200 korun nebo si je kupovat zvlášť, což je velmi výhodné v případě, že je nevyužijete všechny.

Placené jsou:

  • plánování zahřívacích setů

  • doplňková cvičení, které mají podpořit vybrané partie

  • počítání kotoučů (jaké a kolik jich máte naložit)

  • možná změna setů na 3x5, 3x3 nebo 1x3

  • ovládání aplikace přes notifikační centrum na zamykací obrazovce

  • integrace Google Fit

  • export dat do CSV

Osobně jsem vyžil pouze zahřívací sety a export do CSV. Ostatní jsem buď nepotřeboval nebo mi to přišlo zbytečné.

Pokud chcete vyzkoušet tento druh cvičení, aplikaci rozhodně doporučuji. Jde to samozřejmě i bez ní, ale proč si nedopřát trochu pohodlí? K dispozici je jak verze pro Android tak i iOS.

31. července 2016