Aplikace Runkeeper
S rostoucím skepticismem okolo Endomonda, které se prakticky přestalo posunovat vpřed, jsem se jal hledat alternativu. Prvním krokem bylo mapování konkurence, srovnání výhod, nevýhod a ceny. Začal jsem s aplikací Runkeeper.
Úplně na začátek bych chtěl zmínit, že není jednoduché o nějaké aplikaci tvrdit, že je špatná nebo dobrá. Každý od ní očekává něco jiného. Někdo se chce přímo v aplikaci navigovat, jiný měří přes chytré hodinky a telefon mu slouží jen pro zobrazení a analýzu aktivit. Pro někoho peníze nehrají roli a pro jiné…
Historie Runkeeperu
Začal bych špetkou historie. Nebojte, není toho mnoho. Runkeeper byl založen v roce 2008 a tento rok má desetileté výročí. Pro srovnání, Endomondo je jen o rok starší.
V roce 2016 firmu koupil Asics. Mají za sebou menší aféru, když se v témž roce přišlo na to, že prodávali lokační data inzerentům.
Už podle názvu se aplikace zaměřuje hlavně na běhání, ale měřit se s ním dají v podstatě jakékoliv aktivity.
Mobilní aplikace
Měl jsem možnost testovat pouze mobilní aplikaci na Androidu, ale drtivá většina věcí by měla platit i pro iOS.
Měření aktivit
Jak už bylo řečeno, lze měřit nejen běh, ale i dalších 30 aktivit. Buď za pomoci GPS nebo stopek. Stopky jsou pro aktivity, kde se nepohybujete pod širým nebem jako je posilování nebo plavání v bazénu. Chybí snad jen typická středoevropská zábava – koloběžka.
Audiokouč
Za naprosto nezbytnou funkcionalitu považuji audiokouče. Ten v Runkeeperu rozhodně nechybí. Informace o vašem aktuálním stavu vám poskytne v nastavitelném časovém nebo vzdálenostním intervalu. Co od něj chcete slyšet, si samozřejmě vyberete podle potřeby.
K dispozici je šest různých hlasů, které se liší nejen intonací ale i způsobem pojedí zpráv. „Drill Instructor“ na vás řve něco o vaší matce a je to vlastně takový komediant. Myslím, že si každý vybere.
Audiokouč má ovšem jednu zásadní nevýhodu. Pokud mluví, hudba se nezastaví, ale je ztiší. Pokud posloucháte audioknihu, je to k nevydržení. Zrovna když jsou postavy v tom nejlepším, přehluší mi je audiokouč a já netuším, co se stalo.
Intervalový trénink
Výborná je naopak možnost vytvořit si vlastní intervalový trénink. Vybrat si můžete jak z předpřipravených, tak si udělat vlastní.
Intervaly jsou rozdělené na čas nebo vzdálenost, ve kterých si definujete pomalé, střední nebo rychlé tempo. Přidat si lze i rozehřání a vyklusání na závěr.
Také máte možnost nastavit si tempo v minutách, které chcete v tréninku dodržovat. Audiokouč vám pak bude oznamovat, jak si vedete. Bohužel ale vás nijak nekoriguje, pokud z tempa vypadnete.
Co mi chybí je jednoduché nastavení cílů, např. uběhnout 10 kilometrů nebo běžet 30 minut. Teď to sice jde, ale velmi nepraktickým a složitým způsobem.
Live tracking
Live tracking je první prémiová služba, kterou zmiňuji. Za ni si musíte připlatit.
Zjednodušeně řečeno, live tracking má sloužit vaším blízkým, aby o vás neměli strach a věděli, kde jste. Službu se mi vůbec nepodařilo zprovoznit.
Vše má probíhat tak, že na začátku aktivity se na Twitter nebo Facebook nasdílí vaše url, kde vás mohou kamarádi a blízcí sledovat. Už jen to, že se dává někam na Facebook mi přijde ujetý. Kdybych to chtěl používat, tak chci adresu, kterou mohu dát kdekoliv a komukoliv. Druhá věc je ta, že se mi při testování ta url stejně nikde nenasdílela…
Pokud o vás mají vaši blízko strach, můžete stejně efektivně nasdílet svoji polohu přes Google Maps.
Aktivita na displeji
Měření samotné aktivity je rozděleno na celkem tři obrazovky:
-
Mapa
-
Základní statistiky jako čas, vzdálenost, tempo – zobrazované hodnoty není možné si uzpůsobit.
-
Rozpad na jednotlivé kilometry.
Skončení aktivity
Po skončení aktivity se ukáže klasická obrazovka se statistikami, jak jste si vedli. Je tu ale několik zajímavých funkcí, které bych rád zmínil:
-
Vyberete si botu, ve které jste výběh absolvovali. Škoda, že to nefunguje např. i na kola…
-
Můžete zaznamenat svůj pocit z běhu, a pokud bude negativní, tak i nějaká bolístka. Např. bolest chodidel. Nápad je to skvělý, ale nedostane žádný přehled. Pocity a bolístka se objeví jen v detailu aktivit.
-
Pouze v prémiové variantě: Porovnání s ostatními běhy stejné vzdálenosti – což ale může být někde na škodu. Jednak se mohou ostatní běhy lišit profilem, povrchem, počasím a v tréninku přece nejde o to, překonávat rekordy…
A ještě v prémiové variantě dostanete data o počasí. To mi ale přijde jako zcestná informace. Zvláště u delších aktivit je počasí proměnlivé a nelze ho postihnout jedním číslem. A ještě jedna věc na závěr – když jsem to testoval, nefungovalo jim to a žádné informace se ani nezobrazovaly.
Přehled aktivit
Přehled aktivit je velmi důležitá část aplikace, kde můžete prozkoumat data svých tréninků. V Runkeeperu máte základní přehled pro tento a předchozí týden. Pokud si chcete zobrazit seznam aktivit, vyjede vám jen obrovský feed, ve kterém nelze ani filtrovat ani řadit a pokud vás zajímá něco staršího, máte problém.
Prémiovou funkcionalitou jsou sumarizované grafy aktivit. Tam se dají najít zajímavé pohledy na vaše data.
Lepší přehledy jsou k dispozici na webu, kde se zdarma dostanete například týdenní nebo měsíční kilometráži. Některá data jsou ale opět omezená jen pro prémiové uživatele.
Cíle
Hodně se mi líbí možnosti definovat si cíle. Na výběr je z několika možností:
-
Překonat v aktivitě určitý počet kilometrů. Tj. něco ve smyslu tento rok uběhnout maratón
-
Shodit nějaká ta kila
-
Dokončit závod o určité délce (což je vlastně ale aktivita o určité minimální vzdálenosti)
-
Celkovou vzdálenost
-
Týdenní frekvence
Můžete skládat i více cílů dohromady. Například zaběhnout za rok x tisíc kilometrů, běhat alespoň 4x týdně a na kolo vyrazit jednou.
Tréninkové plány
Tréninkové plány jsou prémiovou funkcionalitou. Připraví vás na vzdálenosti od 5 kilometrů po maraton, a to pro různé výkonnostní kategorie a časy. Tréninkový plán je krásně rozfázovaný a jednotlivé dny se dají v případě potřeby přizpůsobit.
Další zajímavá možnost je tréninkový plán na týden. Tam nejde o trénování na určitou vzdálenost, ale spíše si držet stabilní kondici.
Výzvy
Do výzev jsem abych pravdu řekl úplně nepronikl. Co jsem pochopil, dělí se na dvě části
-
Oficiální pětiběhový trénink, který má zlepšit váš část na 5 kilometrů. Něco jako velmi krátký tréninkový plán.
-
Možnost zakládat běžecké skupiny, kde se můžete navzájem hecovat pro dosažení společných tréninkových cílů.
Webová aplikace
Jsem asi trochu staromódní, ale nejsem ten typ, který by dokázal řídit celý svůj život z mobilu. Proto je pro mě vždy důležitá i webové verze fitness aplikace, kde se mohu lépe podívat na svoje data. A to je v případě Runkeeperu kámen úrazu. Některá data nejsou ve webové aplikace vůbec viditelná.
Když jsem například chválil, že po doběhu si můžete zaznamenat své pocity a boty, nic z toho na webu neuvidíte. Prostě to tam není.
Na mobilu vidím i graf kadence, na webu chybí.
Dále jsou na webu prezentovány tréninkové plány – jenže jsou prázdné! Asi fungují opět pouze v mobilní aplikaci.
Jednu funkci navíc webové aplikace přece jen má – můžete si tam naplánovat trasu. V praxi ale nevidím reálné použití, protože přes mapy.cz to jde mnohem lépe. A ještě tam vidíte turistickou vrstvu.
Shrnutí
Ačkoliv s Runkeeperem lze měřit všechny aktivity, tak pro běhání, jak už název napovídá, je nejlepší. Tréninkové plány i výzvy jsou mu šité na míru. Na základní použití stačí, je tam nicméně mnoho ale. Nenadchl mě audiokouč a hlavně skutečnost, že některá data jsou k dispozici pouze v aplikaci a není možné je vidět na webu. Nedávno také ukončili podporu API, což stěžuje případný export nebo migraci dat. Už teď jsem si všiml, že při exportu se neuloží data o srdečním tepu. Naštěstí lze pořád k synchronizaci použít tapiriik.
Co naopak mohu pochválit, jsou tréninkové plány (z hlediska funkčnosti, jestli jsou dobré z hlediska výkonnosti posoudit nedokážu). Tam už se dostáváme k prémiovému plánu a k pravidelným poplatkům. Ty seberou 230 korun měsíčně (nebo 80 při platbě jednou za rok). Nicméně z mých testů vyplynulo, že minimálně 2 funkcionality prémiového plánu nefungují. Proto mi to nepřijde jako dobrá investice a Runkeeper používat nebudu.