7 hříchů na Twitteru

Twitter má jako každá sociální síť svá jasně daná pravidla. Všichni, kdo ho používáte, jste s nimi souhlasili a drtivá většina z vás je nečetla. O nich se však dnes bavit nebudeme, já mám na mysli neoficiální pravidla, která se tweetně šíří z generace na generaci. Zatím jenom z generace.

Jak se tedy nechovat, abyste neskočili v pekle, kde se arciďábel fotí ve stylu duckface?

1. Nevytvoříš ze svého účtu RSS čtečku

Twitter neslouží k tomu, abyste na něj jen posílali odkazy nebo přeposílali statusy z Facebooku. Twitter je vlastní pán a každý tweet má být tvořen na míru. Co je horšího, než se přes odkaz dostat na Facebook, kde se objeví, že uživatel xyz sdílel odkaz. Přesně takhle vypadá pověstná „zkratka“.

Stejně nemůžete čekat přibývání followerů, pokud svůj účet napojíte na rss feed a necháte ho jen tak běžet. Twitterem musíte žít, jinak si váš nikdo nevšimne (pokud nejste zrovna slavní nebo ještě lépe slavní a mrtví)

2. Tweetuj jen, máš-li co

Netweetujte jen proto, že jste již dlouho nic nevyplodili. Nikoho to rozhodně neodradí, narozdíl od bezmocných výkřiků do tmy. Naopak se nebojte psát často, pokud si myslíte, že to stojí za to. Žádné pravidlo kolik tweetů vyplodit za určité časové obdoví neexistuje. A význam slovního spojení „smysluplný tweet“? To už je na vás.

3. Neuděláš z Twitteru Facebooku

Na Twitteru drtivá většina lidí neslyší na - Pokud nedáš retweet, budeš plešatej a opelichá ti kočka - nebo: Máš rád mazlení? Dej retweet. Někteří jsou na to doslova alergičtí a jakmile něco podobného spatří, jejich obličej nabude zvláštních tvarů. Záleží, jak si představujete vztek.

Právě do češtiny přeložený Twitter v nich vyvolává noční můry.

4. Neskryješ se

Twitter je na rozdíl od ostatních sociálních sítí primárně jako veřejná. Soukromí hledejte na Facebooku (ano, zní to trochu divně) nebo na google+. Své statusy můžete klidně skrýt, ale ... už to prostě není Twitter. Body si tím nezískáte.

5. Neukradneš

Tweety se nekradou, Tweety se sdílí. Ať už jde o vtip či prostě neopakovatelnou geniální myšlenku. Vás to nic nestojí (dobře, nějaké znaky navíc), ale autorovy jistě uděláte velikou radost. Nevěřili byste, co dokáže udělat několik písmenek...

6. Nebudeš žadonit o follow

Na Twitteru můžete slušně žádat o mnoho věcí, ale follow nepatří mezi ně. Není nic zoufalejšího, než psát hromady mentions různým lidem, aby si vás přidaly. Tedy, oni to udělají, ale nezamíříte mezi followery, nýbrž rovnou do SPAM blocku. Takže pozor!

7. Nebudeš cpát všude hastagy

Hashtagy jsou určitě zajímavá věc, ale to neznamená, že je musíte používat všude a za každou cenu. Když celý tweet do posledního slova zmodrá, je něco špatně. Proto je používejte s rozmyslem a snažte se jimi neplýtvat. Stejně jako třešničkami na dortu.

8. ...?

A jaká pravidla na Twitteru dodržujete nebo vyžadujete vy?

5. září 2012