Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

7 hříchů na Twitteru

7 hříchů na Twitteru

Publikováno 05.09.2012 Publikováno Sociální sítě Počet komentářů 5

Twitter má jako každá sociální síť svá jasně daná pravidla. Všichni, kdo ho používáte, jste s nimi souhlasili a drtivá většina z vás je nečetla. O nich se však dnes bavit nebudeme, já mám na mysli neoficiální pravidla, která se tweetně šíří z generace na generaci. Zatím jenom z generace.

Jak se tedy nechovat, abyste neskočili v pekle, kde se arciďábel fotí ve stylu duckface?

1. Nevytvoříš ze svého účtu RSS čtečku

Twitter neslouží k tomu, abyste na něj jen posílali odkazy nebo přeposílali statusy z Facebooku. Twitter je vlastní pán a každý tweet má být tvořen na míru. Co je horšího, než se přes odkaz dostat na Facebook, kde se objeví, že uživatel xyz sdílel odkaz. Přesně takhle vypadá pověstná „zkratka“.

Stejně nemůžete čekat přibývání followerů, pokud svůj účet napojíte na rss feed a necháte ho jen tak běžet. Twitterem musíte žít, jinak si váš nikdo nevšimne (pokud nejste zrovna slavní nebo ještě lépe slavní a mrtví)

2. Tweetuj jen, máš-li co

Netweetujte jen proto, že jste již dlouho nic nevyplodili. Nikoho to rozhodně neodradí, narozdíl od bezmocných výkřiků do tmy. Naopak se nebojte psát často, pokud si myslíte, že to stojí za to. Žádné pravidlo kolik tweetů vyplodit za určité časové obdoví neexistuje. A význam slovního spojení „smysluplný tweet“? To už je na vás.

3. Neuděláš z Twitteru Facebooku

Na Twitteru drtivá většina lidí neslyší na – Pokud nedáš retweet, budeš plešatej a opelichá ti kočka – nebo: Máš rád mazlení? Dej retweet. Někteří jsou na to doslova alergičtí a jakmile něco podobného spatří, jejich obličej nabude zvláštních tvarů. Záleží, jak si představujete vztek.

Právě do češtiny přeložený Twitter v nich vyvolává noční můry.

4. Neskryješ se

Twitter je na rozdíl od ostatních sociálních sítí primárně jako veřejná. Soukromí hledejte na Facebooku (ano, zní to trochu divně) nebo na google+. Své statusy můžete klidně skrýt, ale … už to prostě není Twitter. Body si tím nezískáte.

5. Neukradneš

Tweety se nekradou, Tweety se sdílí. Ať už jde o vtip či prostě neopakovatelnou geniální myšlenku. Vás to nic nestojí (dobře, nějaké znaky navíc), ale autorovy jistě uděláte velikou radost. Nevěřili byste, co dokáže udělat několik písmenek…

6. Nebudeš žadonit o follow

Na Twitteru můžete slušně žádat o mnoho věcí, ale follow nepatří mezi ně. Není nic zoufalejšího, než psát hromady mentions různým lidem, aby si vás přidaly. Tedy, oni to udělají, ale nezamíříte mezi followery, nýbrž rovnou do SPAM blocku. Takže pozor!

7. Nebudeš cpát všude hastagy

Hashtagy jsou určitě zajímavá věc, ale to neznamená, že je musíte používat všude a za každou cenu. Když celý tweet do posledního slova zmodrá, je něco špatně. Proto je používejte s rozmyslem a snažte se jimi neplýtvat. Stejně jako třešničkami na dortu.

8. …?

A jaká pravidla na Twitteru dodržujete nebo vyžadujete vy?


Komentáře
 1. Pavel Šrubař (@vitsoft)

  Pavel Šrubař (@vitsoft): 8. Vyvaruješ se klientů, jež při odpovídání nezachovávají vazbu na twít, na nějž je odpovídáno.
  9. Nedovolíš službám jako 4sq, youtube, fllwrs, by automaticky twítovaly namísto tebe.

 2. Errolek

  Errolek: Mezi největší hřích Twitteru považuji neustálá psaní pravidel a kázání o tom, jak by se měl používat. Úsloví „každý svého štěstí strůjcem“ platí i tady. Pište dobře, budou vás lidi sledovat. Pište špatně, sledovat vás nebudou. Nechápu tyhle samozvané proroky, kteří ostatním diktují, co a jak mají dělat. Jediný, kdo má právo psát o tom, jak se chovat na Twitteru je autor jeho licenčních podmínek.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Díky za názor. Určitě to není diktát, jak to lidé mají dělat, nýbrž to, co jsem vypozoroval, že si lidé stěžují a co jim vadí.

 3. SocialDesign

  SocialDesign: Jak může někdo dodržovat neoficiální pravidla, když ani nedodržují oficiální?
  Tyto věci bohužel na Twitteru jsou a budou a jen horko těžko s tím můžeme něco udělat. Ale když bych měl něco doplnit…
  8. budeš mít profilovku a pozadí
  9. nebudeš-li mít pozadí tak alespoň profilovku

 4. @polarna

  @polarna: 10. Vyvaruj se konfrontace s Gay komunitou? Útočí ve smečkách.?

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Perníkové království

Perníkové království

Účast v soutěži „Píšu, Píšeš, Píšeme 2010“, umístění mimo TOP3. O Marcipánovi, králi perníkového království, o jeho dceři Cukrovince a o hrdinovi Honzovi ze zeleninového království.

Zobrazit →

Kde hledat trasy pro běhání a cyklistiku

Kde hledat trasy pro běhání a cyklistiku

Přestaňte běhat kolem baráku a vyběhněte pěkně do daleko. Hezké trasy pro běhání se dají najít všude, dokonce i v Praze. Jenom je třeba umět hledat na správných místech…

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články