6 způsobů, jak oživit blog

Blog musí návštěvníky bavit a ne je pomalu, ale jistě unudit k smrti. Jo chápu, píšete blogové články přebujelé humorem a nadsázkou, ale ne vždy to musí stačit. Pro některé lidi jsou písmenka prostě nuda ještě předtím, než si něco vůbec přečtou. V zásadě na to můžete hledět ze dvou pohledů: On má problém! Nebo Vy máte problém!

Naštěstí existuje velké množství způsobů, jak takový blog oživit a náležitě zatraktivnit.

I. I řekl Bůh, načmárej tam něco

Tou nejjednodušší věcí, kterou můžete udělat, je používat obrázky. Nejlépe s železnou pravidelností. Schroustá si ho Twitter i Facebook a hned vypadají články o pořádný kus lépe.

Pakliže nemáte malířské cítění a své umělecké fotografie si dovolíte vystavit jen na Facebooku, kde vám je všichni pochválí, tak můžete využít rozšířených fotobank. Hledejte například na:

  • www.morguefile.com - fotky stoprocentně zdarma, velká rozlišení, u drtivé většiny ani nemusíte zveřejnit zdroj

  • www.deviantart.com - nejen fotky, ale i ilustrace, práce s právy trochu pokulhává, někde je výslovně napsáno, že je použít nemůžete, u některých že můžete a u jiných není ani slovo

  • www.everystockphoto.com

  • www.flickr.com - použijte pokročilé vyhledávání a filtrujte dle licence

II. I řekl Bůh, neváhej a toč!

Zbavit se dlouhého a úmorného textu jde videem. Používá ho opravdu malé množství lidí. Taky se není čemu divit. Objevit se před kamerou není nic snadného. Pokud však chcete vystoupit z davu, udělejte to.

Videoblogy začínají být oblíbené hlavně v zahraničí. U nás je vytváří opravdové minimum blogerů. U nás to jsou například:

  • videocast snakk #1 - tento videoblog vytváří Jakub Vaněk a je vlastně první český bloger, o kterém vím, že něco takového vůbec dělá.

  • tlamiczka alias Nikola Bornová

  • pokud máte nějaké další, určitě napište do komentářů

III. I řekl Bůh, rozdávej

Víte, po čem se lidem vždycky protočí panenky? Když vidí magický nápis zdarma. Kam se hrabe magnetická nebo gravitační síla? Tohle by se mělo učit ve fyzice! Zkuste uspořádat soutěž s nějakou hezkou odměnou. Ať už kupovanou nebo ručně vyrobenou.

Určitě byste neměli dávat jen tak nic zadarmo, to je jen chytrý (či podlý) reklamní trik. Vaši čtenáři budou muset něco vytvořit, udělat, aby si odměnu zasloužili. Tu jim nejlépe ještě podepište a s věnováním, aby bylo jasné, že ji má přímo od svého oblíbeného blogera.

Kolik investujete, jestli vůbec, je už na vás. Ale soutěž bez opravdové odměny, to prostě není ono.

IV. I řekl Bůh, na tohle se dívat nebudu

Zkuste změnit svou starou okoukanou šablonu. Zvláštně pokud používáte WordPress, můžete si vybírat v nepřeberném množství kousků zdarma. Jen si dejte pozor, protože takové vzhledy většinou za moc nestojí. Ale dají se mezi nimi najít i obstojné kandidáty.

Premium šablona ale zase tolik nestojí a vy do ní můžete s klidnou hlavou investovat. Vcelku dobrý výběr těch cenově dostupných najdete na themeforest.com.

Pokud používáte nějaký blogovací systém a nejedete na vlastním, máte lidově řečeno smůlu. Vaše možnosti jsou výrazně omezené a nic pořádného nevykouzlíte.

V. I řekl Bůh, dej mi na výběr

Jak už bylo řečeno, počítejte s tím, že váš čtenář je ten nejlínější tvor na světě (nic proti). Málokterý v sobě najde tolik energie, aby napsal komentář. Pojďme mu ulehčit práci a dejme mu anketu. Pod články si vždy připravte nějakou jednoduchou, kde vyjádří svůj názor.

A pozor, rádoby vtipné odpovědi většinou vítězí.

VI. I řekl Bůh, rád se vracím na stará dobrá místa

Vymyslete si nějaký vlastní, unikátní typ článků, který budete publikovat s železnou pravidelností a nebude vás stát příliš času. Pokud si ho vaši čtenáři oblíbí, budou se na váš blog neustále vracet a vy navíc ušetříte energii na neustálé vymýšlení témat.

O čem mluvím? Například Týdenní příběhy v obrazech aneb den, kdy... Popište co děláte. Kolik vám zbývá k doběhnutí na Měsíc? Kolik vám zbývá do napsání románu? Záleží jen na vás a vaší představivosti, co si vymyslíte.

I Bůh pomlčel

A chápu, že ptát se vás na nějaké dobré nápady je zbytečné. Protože ty dobré, použijete na vlastní weby. Tak alespoň - čím jste už oživili či ozvláštnili svůj blog vy?

27. prosince 2012