Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

5 kouzelných míst, kde hledat nové blogy

5 kouzelných míst, kde hledat nové blogy

Publikováno 25.09.2016 Publikováno Tipy pro blogování Počet komentářů 14

Kvalitní a zajímavé blogy se často krčí v internetově záplavě informací a není vždy jednoduché je najít. Existují však místa, kde vykukují jako vrcholky ledovce a kde je možné …. eh … nechat se potopit a přečíst si je?

Najít zajímavého blogera není jednoduchá práce. Někdy si říkám, že by se mi hodilo mít soukromé očko, co by je dokázalo lokalizovat přímo na ulici. Myšlenka to je sice zajímavá, ale existují cesty mnohem jednodušší, levnější a navíc vás nezavřou za obtěžování.

1. Koukejte do komentářů pod články

Spoustu zajímavých blogů se dá najít v komentářích. Pište proto články, které zaujmou a získají odezvu. Nemusíte se ale soustředit jen na vlastní tvorbu, komentáře jsou přece i dalších webech. Stačí si projít reakce na post nějakého „slavnějšího“ bloggera, kde se jich objeví desítky. Je už na vás, zda budete zběsile klikat na jakýkoliv link nebo si vyberete podle obsahu komentáře.

Hledejte především pod články, které vás nějakým způsobem zaujaly, protože je pravděpodobné, že díky nim naleznete autory s podobným smýšlením, jako je to vaše. A co je krásnějšího než mít svého blogového kamaráda?

2. Googlujte

giphy-3

Když už toto sloveso máme, proč ho nevyužít? Není to úplně snadné najít na Googlu blog, protože sám sebe nemusí blogem nazývat. A do výsledků vyhledávají se dostane tuna spamu, která vás ani v nejmenším nezajímá. Vyplatí se proto hledat blogy s užší tématikou, které se jednoduše vyseparují.

Rozhodně byste měli rozumět pokročilému vyhledávání Googlu. Velmi dobře se dá vyhledávat na známých blogovacích službách v ČR. Zkuste například:

site:blogspot.cz běhání
site:blog.cz běhání
site:wordpress.com běhání

Tím omezíte vyhledávání pouze na populární blogovací platformy. Bohužel tím vyloučíte blogy, které běží na vlastní doméně.  Ještě vřele doporučuji nastavit si výsledky za poslední měsíc, abyste si byli jisti, že narazíte pouze na aktivní stránky.

Je smůla, že se nedá vyhledávat na více doménách najednou a musíte každou prolézat zvlášť.

3. Koukněte se do agregátorů

Agregátory nejsou v našich zeměpisných šířkách nejlepším zdrojem blogů, ale určitě se i tam dá něco vyštrachat. Tyto služby často umožňuji každému vložit si své blog-dítko a nemusí jít zrovna o výkvět blogosféry. Agregátory většinou nemají delšího trvání a velmi rády zanikají. Taky jsem jeden měl…

Zde je seznam současně aktivních, na které jsem narazil:

4. Zkuste Twitter

Když si to vezmeme statisticky, tak většina uživatelů internetu jsou pouze konzumenti a jen mizivé procento vytváří nějaký obsah. A to mizivé procento je často na Twitteru. A jelikož je plný kreativní a zajímavých lidí, je to i skvělý zdroj nových blogů.

Pokud vás zde někdo zaujme, podívejte se do jeho profilu a dost možná tam naleznete odkaz na jeho web. Já sám mm na Twitteru účet @sledujucz, kde příležitostně publikují zajímavé články ze světa blogosféry a to na nejrůznější témata.

5. Přidejte se k Facebook skupinám

Schválně nepíšu Facebook samotný, protože tam se blogy nehledají jednoduše. Když se ovšem zaměříte na Facebook skupiny, očekávejte mnohem lepší výsledky. Úplně nemůžu doporučit obecné blogovací skupiny, protože tam každý dává všechno a ve většině případů to bude něco, co vás vůbec nezajímá.

Mnohem efektivnější je připojit se zájmově cíleným skupinám – například:

Ani tam nemusí být napsáno, že jde o nějakou blog skupinu. Lidé tam budou dávat odkazy na své články tak jako tak…

Nezapomínejte!

Rád bych ještě na závěr připomenul, že je strašně snadné zajímavý blog minout. Kolikrát jsem mi stalo, že jsem si přečetl nějaký dobrý článek a pak jsem ke své smůle zavřel browser a na webovku zapomněl. Proto se snažte sledovat každý blog, který vás zaujme. Nic vám nebrání ho později poslat k šípku.


Jak hledáte zajímavé blogy vy? Je to systematická práce nebo osud? ReagovatKomentáře
 1. ijacek.007

  ijacek.007: Pěkně sepsáno . Koukám že si narazil i na Agregatorblogu.cz jsem rad ze jsi jej zde zmínil. Doufám že nebude mít krátké trvání jako ostatní podobné weby. Své projekty držím při životě i několik let dokonce jsem žádány svůj projekt “nevypnul” ani po letech ničenosti :-) doufám tedy že kvalitních autorů i čtenářů bude naopak přibývat. Každopádně díky za zmínku.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Abych pravdu řekl, trochu mě odrazuje design. Ačkoliv by se mohlo zdát, že není důležitý, tak na mě takový generický WordPress vzhled působí, že jde jen o nějakou link farmu. Ale doufám, že se ti ten projekt udrží :)

   1. ijacek.007

    ijacek.007: ano vzhled je no dejme tomu “pracovní” už mám ale vypracován vcelku pěkný vzhled jedné šikovné grafičky tak i tenhle “nedostatek” snad brzo odstraním krása portálu je podle mého pod povrchem :-) pokud se budou autoři na stránky vracet hodnotit si příspěvky a dávat o portálu vědět muže se portál stát zajímavým místem pro autory i čtenáře. Vše je plně v rukou blogerů.

 2. Maru

  Maru: Uh, teď jsem váhala, zda psát komentář jako faceboová Maruš či ta bloggerová. (Beru bloggerovou, ta tam má odkaz na web.) :D :)
  Pak mě baví chodit na blogerské akce, kde blogy vybíráš podle lidí. Tenhle je sympatický a chytrý, zeptám se ho a blog, takhle je charismatická, tamten má hezký zadek…

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Ten systém s Facebook komentáři testuji. Já mám rád takovýto non-facebook políčko, ale zkouším jestli by ostatní chtěli něco jednoduššího… Zatím to ale vypadá, že moc bodů nesbírá :D

   Abych pravdu řekl, tak na vyloženě blogerské akci jsem nikdy nebyl. Vím, že existují nějaké knižní-blog srazy, ale já si nikdy nepřišel dostatečně knižní, abych se tam ukázal :D Jednou na naučmese festu, mě někdo dokonce poznal a já musel vysvětlovat, že nejsem až tak slavný :D

   Btw. chápu, že zakřivení zadku je důležitý argument pro odebrání blogu.

   1. ijacek.007

    ijacek.007: já se facebook komentářům bráním jak čert nelíbí se mi začlenění ani to že se komentáře ukládají mimo blog. Jsem názoru že když už si člověk udělá čas a vytvoří obsah nemusí ze své práce ještě krmit sociální sítě jen aby získal komentář. Udržovat vlastní databází komentářů není zase až tak těžké tvé upozornění na komentář emailem je naprosto dokonalé. Pokud mohu poradit nech komentáře tak jak jsou teď.

 3. Fibian

  Fibian: Jsou ta místa opravdu kouzelná, nebo se jedná o marketingový trik?

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: No … buďme upřímní, obchodník nikdy o svém ovoci neřekne, že je docela šťavnaté, jen se slabou známkou kyselosti a za to potlučení může dodavatel :D Dá se tam něco vyhrabat…

 4. Maggie

  Maggie: A nějaký osobní tip na dobrý blog, který tě v poslední době zaujal?

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: No, poměrně nedávno jsem objevil horkejblog a ten byl fakt dobrej a jak už to tak bývá, když najdu dobrý blog, autorka ho nedávno zrušila… takže dál.

   Narazil jsem ještě na http://poslednipanna.blogspot.cz/ Je tam ten typ humoru či pohledu na svět, který mám rád, ale nejsem si jistý, jestli ho dokážu správně pojmenovat. Ale každopádně dobré.

   Z Twitteru poměrně nedávno http://annaseveru.blog.cz/ koukám, že se tam dokonce dneska objevil nový článek. Vypadá nadějně.

   http://vidlickavpolevce.blogspot.cz/ se mi líbí, ale není tam moc updatů…

   A ještě můžu napsat ty, které už skončili před nějakým pátkem, ale je zajímavé kouknout i do historie: http://www.pekingskakachna.cz/ http://thefoolatschool.blogspot.cz/

 5. Dragilia

  Dragilia: Proti zapomínání blogů může pomoci RSS čtečka na seznamu. Pokud tam vlastníš e-mail, je snadné si přidat na titulní stránku “další boxík”. (Pokud je k nalezení RSS zdroj blogu – což u vlastních domén bohužel není tak snadné, jak by se mi líbilo.)

  V hledání nových tváří se mi obvykle vyplatilo koukat do komentářů či seznamu oblíbených blogů na stránkách, kam už chodím. Obvykle se mi výběr oblíbence trefí do vkusu o něco víc, než blog nalezený jen dle tématu.

  1. Peregrino

   Peregrino: Na tohle je nejlepší aplikace Feedly.

 6. Rudolf

  Rudolf: K tomu Googlování – já jsem si oblíbil dotaz ve tvaru
  -site:mojedomena.cz site:cz “klíčové slovo” intitle:(“blog” OR “magazin”)

  Vyhledává weby mimo doménu mojedomena.cz. Prochází jen domény .cz a očekává, že v titulku bude výraz blog nebo magazin. Dá se to samozřejmě různě upravovat

 7. Michal

  Michal: Dobře sepsáno. Já taky čas od času hledám něco na čtení. Sice hodně poslouchám podcasty od té doby, co jsem si koupil AirPody a kryty z https://www.mibandshop.cz/obaly-a-kryty-na-apple-airpods/ … Ale občas člověk taky potřebuje něco přečíst, zareagovat a navíc ne každý, který má stejné téma jako koníčka, natáčí podcast. :) Super nápad s tím site:blogspot a další, to dělá hodně. :) Díky tomu jsem toho našel poměrně dost. :)

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Přímá řeč a jak ji „nezmrvit“

Přímá řeč a jak ji „nezmrvit“

Zápis přímé řeči má dvě základní roviny. Tou první je použití správných českých uvozovek a druhou samotná přímá řeč. V článku vám představím, jak v obou rovinách neudělat chybu.

Zobrazit →

Aplikace Sleep Better – Sledujte svůj spánek

Aplikace Sleep Better – Sledujte svůj spánek

Se spánkem to těžké. Když ho „děláme“ tak si to vlastně ani neuvědomujeme a působí to trochu jako černá díra. Je ale důležitý. A když nemůžeme bdít sami nad sebou, může nás při spánku hlídat alespoň telefon a pomoci nám s jeho efektivitou.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články