Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

4 typografická pravidla, která nakopnou tvůj blog

4 typografická pravidla, která nakopnou tvůj blog

Publikováno 18.04.2015 Publikováno Tipy pro blogování Počet komentářů 14

Blog sice není knížka, ani žádná odborná práce držící se striktní struktury, ale přesto je velmi důležité, držet se alespoň základních typografických pravidel. Jde o to, aby jsi čtení svých textů co možná nejvíce zjednodušil a blog udělal vizuálně přitažlivý. Základem této snahy je správná volba barvy, typu a velikosti písma a členění textu.

1. Barva fontu a pozadí

Volba správné barvy je nesmírně důležitá a pokud ji autor zvolí špatně, blog se stane úplně nepoužitelným. To v případě kdyby například zvolil žluté písmo na bílém pozadí. To jsou ale extrémní případy, které jsou naštěstí k vidění spíše někde v muzeu a to ještě ve velmi špatném muzeu.

Začněme s výběrem pozadí. Důrazně nedoporučuji použit jakýkoliv obrázek. Obrazce pod textem jsou při čtení velmi rušivé. Jednolitá plocha je jasnou volbou. A i zde bych se vyhnul křiklavým barvám. Nejvíce vhodná je bílá (případně hodně světle šedá, béžová a tak) nebo černá. Já fanoušek černé úplně nejsem, ale zase na čtení v noci se hodí výborně.

Na první pohled je pak nejlepší volbou písma černá, protože k bílé je nejvíce kontrastní. Nicméně přílišný kontrast může zbytečně unavovat oči, takže je lepší zvolit hodně tmavou šedou. Černá se dá použít společně se ztučněním na zvýraznění textu.

2. Typ fontu

Existují dva základní typy fontů – patkové a bezpatkové. Patky jsou takové „kudrlinky“ u písma, které pomáhají očím udržet se na řádku. V patkovém fontu se tisknout běžně knihy, noviny a časopisy. Bezpatkové písmo se používá u nadpisů. Na webu panuje trochu opačný názor a to, že bezpatkové se na obrazovce čte lépe. Je to ovšem spíše věc názoru. Mně například přijde, že to úplně jedno.

Rozhodně bych zůstal u nějakých klasických písem, na které jsou uživatelé zvyklí (Times new Roman jako zástupce patkových a Arial nebo Helvetica jako zástupci bezpatkových) a příliš bych neexperimentoval. Rozhodně nepoužívat nějaká gotická písma, Comic sans nebo podobné vylomeniny. Písmo musí být konzervativní!

3. Velikost fontu

Velikost je opět trochu individuální záležitost. Zde ovšem platí, že použití spíše většího fontu je lepší. Spousta lidí (i já) jsou sice borci, co ještě dokážou přečíst i blechy, ale to neznamená, že se čtou nejlépe. A spousta uživatelů ani neví, jak si písmo v prohlížeči zvětšit.

Je paradoxní, že text s většími písmeny se může opticky zmenšit. Kdyby šlo o blechy, tak uživatel vidí na obrazovce obrovský blok zahuštěných písmenek, do kterého se mu rozhodně nebude chtít pouštět. Když bude písmo větší, uvidí jen menší část, která nebude tak zapatlaná. A pro dosažení lepší vizuální přitažlivosti je nezbytný ještě další krok.

4. Členění textu

Členění textu je úplný základ, který text zkrásní o 100%. Je to lepší než pudr a všechny šminky dohromady. Rozhodně se vyplatí dělat odstavce. Jenom pozor, odstavec není to samé jako nový řádek! Odstavec znamená, že je mezi ním a dalším textem prázdný řádek (v tištěných knihách to není prázdný řádek, ale odsazení prvního řádku zleva, ale to se nás zde netýká)

Dobré je samozřejmě používat i nadpisy, ale ty odstavce jsou opravdový základ.

A když se na to někdo vysral?

Přesto se však může stát, že se dostaneš na druhou stranu barikády a před tebou stojí blog sice se zajímavých obsahem, ale s děsivou čitelností. V takovém případě si není třeba kazit oči. Stačí využít jednoduchý plugin do prohlížeče. Readability vytáhne obsah článku a hodí do nějakého přijatelného formátování. Sice není všemocný, ale často pomůže.


Jelikož jsem nesnědl kaši chytrého Honzy, tak se chci zeptat i tebe, co by měl blog splňovat, aby se ti na něm dobře četlo?Komentáře
 1. Kolemjdoucí

  Kolemjdoucí: Osobně nemám rád, když příjdu na hlavní stránku webu, kde je nespočet panelů, meníček, informace valící se ze všech stran, a někde uprostřed je výpis nových článků. Když teda tohle překousnu a chci si přečíst jen onen jediný článek, tak po jeho rozkliknutí se opět načte stránka se stejnými panely a okolním obsahem (asi je velkej problém upravit šablonu).

  Za třešničku na dortu považují přehnané stylování napsaného textu (jedna čtvrtina tučně, druhá je kurzívou, třetí tvoří barevné odkazy a zbytek je text). Někde jsou k tomu pro větší krásu přidané zástupy vnořených obrázků.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: No také jsem měl spoustu panýlků, abych dal čtenáři co nejvíce informací, ale pak mi došlo, že který čtenář něco hledá, ten to najde, a ten který to nehledá, tomu je to jedno. Tak jsem všechny panely zrušil.

 2. Markéta

  Markéta: Readability neznám, používám Clearly a jsem s tím extrémně spokojená. Konečně můžu číst i blogy, co mají bílé písmo na černém pozadí :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: V zájmu článku jsem zkoušel, ale něčím mě hrozně naštval. Už ani nevím čím. Každopádně v noci pod posteli je bílé písmo na černém pozadí rulez.

 3. Dede

  Dede: Já se naštěstí setkala se svítivě zeleným fontem na červeném pozadí maximálně tak před sedmi-osmi lety, kdy jsem začínala s blogováním a byla nesmírně kreativní. Když jsem takový anekdot viděla na jakési nepovedené stránce, rychle jsem si uvědomila, že takhle teda ne-e, když moje oči prosily o milost. Můj první blog bylo světlounce modré pozadí a tmavě modré písmo, to si pamatuji dodnes. Nyní se držím staré klasiky, bílé pozadí, černé bezpatkové písmo Verdana a důležitá fakta vypíchnutá buď tučně, nebo tmavě modrou barvou. Ostatně se můžeš juknout sám a klidně i Ty mi zanechat nějaká žblept, budu jen a jen ráda.
  Hezký zbytek dne =) Dede

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Tvůj blog se čte dobře, možná bych ty texty ještě více členil, ale určitě jsou nápadité a to je důležité :)

 4. Elizabeth

  Elizabeth: Pekne, pekne. :) A aj súhlasím. Priznám sa však, že ako začínajúca blogerka som milovala používať Comic Sans. :D Ale teraz som zostala verná Georgii, pretože ma veľmi zaujala svojou elegantnosťou. :)

  Členenie textu je veľmi dôležité, pretože zo súvislého textu potom bolia oči, keď je všetko nacpané na sebe.

  A používať obrázok ako pozadie textu? Tak to rovno stránku zatváram. :D Alebo keď je design zostavený z X obrázkov alebo vzorov. Ach môj bože! :D (Ale áno, bola som taká, každý nejako začínal, dôležité je si neskôr tieto veci uvedomiť.)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Líbí se mi, jak každý prosazuje nějaký ten svůj font :D I v těch zažitých písmech se dá evidentně dobře vybírat.

 5. Kamush

  Kamush: Nejvíc souhlasím se čtyřkou, nejhorší je jeden souvislej text. To i když mě téma zaujme, tak to nečtu, páč jsem líná jako veš :))
  Fajn článek, vtipnej a užitečnej, to se jen tak nevidí!

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To znám. Přečtu začátek a konec a doufám, že to uprostřed je jen něco okolo :D

 6. Taychi

  Taychi: Výběr písma je opravdu důležitý, proto mě zaujala nejvíce i tato část v tvém článku. Já sama jsem si zamilovala Times New Roman a kdekoliv máme použít písmo dle fantazie, jako stará babička, co už třicet let pořád dokola kupuje ten samý škrob, i já už od dob, kdy jsem začala psát, používám právě tento font. Důležité pro mě je, jak zvládá českou klávesnici, protože spousta krásných stylů nezvládá háčky. A kudrlinky jsou v textu pěkné leda na nadpisy, jenže některé blogerky by to musely pochopit. Možnosti blogspotu ohledně volby písma se zdají být božskými, oproti blog.cz, kde je ta možnost velmi omezená. A tak v prvním záchvatu kolikrát dojde na neproporční písma a ještě ke všemu na velkou změť kudrlinek, které jen ztěžka lze přečíst.

  Obrázku v pozadí bych se úplně nebránila, ale v takovém případě je lepší udělat layout stylem obrázek, a na něm ještě pás v dosahu stránky, nejlépe v bílé barvě s menším krytím, aby bylo tušit že tam obrázek je, ale neruší okolí. :-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Když píšu nějaké povídky, tak Times new Roman jedině :D Říkám si, jak to písmo vůbec vzniklo.

   Souhlasím, že nějaký zajímavý font na nadpis může text hezky ozvláštnit. Jen jednou jsem viděl knihu s titulkem, který jsem nebyl schopný přečíst. Je třeba vybírat moudře.

   Když se obrázek na pozadí hodně zesvětlí, tak to jde, ale stejně mám radši jednu barvu.

 7. lady Lianna Ellusive

  lady Lianna Ellusive: Můj první blog byl růžovo tyrkysový s hnědým fontem. Někde jsem si dokonce zazálohovala printscreen :-) . Z fontů mám ráda Verdanu nebo Open sans, podle toho, co za systém blogová služba poskytuje.

 8. Michal Ozogán

  Michal Ozogán: No vidím, že už jsi přešla na černobílou. :)

  Verdana i Open sans jsou bezpatkové fonty, takže tenhle typ na webu opravdu vede. Mně se Open sans líbí, ale není to systémový font a lehce zpomaluje načítání stránky, takže se mu snažím vyhnout.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Aplikace Sleep Better – Sledujte svůj spánek

Aplikace Sleep Better – Sledujte svůj spánek

Se spánkem to těžké. Když ho „děláme“ tak si to vlastně ani neuvědomujeme a působí to trochu jako černá díra. Je ale důležitý. A když nemůžeme bdít sami nad sebou, může nás při spánku hlídat alespoň telefon a pomoci nám s jeho efektivitou.

Zobrazit →

Senior ex machina

Senior ex machina

Důchodci vždycky byly a vždycky také budou tajemnou silou světa. Své nadlidské schopnosti se jim daří před světem úspěšně tajit a místo nich nám předkládat choromyslné osobnosti. Jak to je doopravdy?

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články