Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

To se nějak poddá

To se nějak poddá

Publikováno 02.10.2016 Publikováno Zamyšlení Počet komentářů 7

Velmi rád říkám: „To se nějak poddá.“ Často se u toho ještě potutelně směju, jako bych věděl o nějaké utajené pravdě. Ale pravda je taková, že netuším vůbec nic.

Po vyslovení těchto čtyř jednoduchých slov mě chce většina lidí rozsápat na kusy nebo alespoň zbavit nepotřebných orgánů jako například očí. Na první pohled to totiž vypadá, že optimismus ze mě srší rychleji než kelímek zkaženého jogurtu. A není nic otravnějšího než pravověrný optimista, co vám neustále říká, že to bude dobrý, i když stavíte domeček z karet v jedoucím autobusu.

giphy-4

Moje moje motto ale nepředznamenává šťastnou budoucnost. Výraz „To se nějak poddá“ značí spíše životní apatii. Ukazuje, že všechno, co uděláme, už je předem dáno a my se jen můžeme nechat unášet osudem či spíše tokem nekonečného sledu akcí a reakcí.

Keep calm…

Hlavně jsem to používal ve škole. Když ostatní zaklínali svoje tužky, aby tipovaly správně odpovědi, žhavili plyšáky, aby jim přinesli něco málo štěstí nebo v bláhových záchvatech naděje hledali odpovědi na internetu, já nedělal nic. Jejich duše byly zmatené, a když se mě zeptali, jestli něco umím, jestli jsem se připravoval, nahodil jsem ofinu dozadu, zakroutil hlavou a s mávnutím rukou odpověděl: „To se nějak poddá.“

A asi to opravdu byla jediná možná reakce. Vždyť veškeré moje učení se skládalo z toho, že jsem si četl zápisky stále dokola a pokud jsem zjistil, že něco nevím a nechtělo se mi to zapamatovat, sám sobě jsem do ouška pošeptal: „Ale no tak, to tam přece nedá.“ Někdy se divím, že jako kriticky uvažující člověk, připouštím existenci osudu. Ne však jen tak ledajakého.

Můj osud

Většina lidí si pod osudem představí takovou tu klišé romantiku, že dva lidé se mají potkat, to auto mě muselo přizabít, tohle jsem si musel uvědomit … ale pro mě to je jen fakt, že naše myšlení není naše. Jsme jen výsledkem zrůdných DNA manipulací a střetu se světem kolem nás. Ale to jsem trochu odbočil.

„To se nějak poddá“ není vírou v dobrý osud. Je spíš stoickou reakcí, že na všechny pokusy něco změnit je už pozdě a my už jen můžeme čekat na výsledek. A je trochu zvláštní, že ono se to poddává. Nějakým zvláštním způsobem ze všeho vybruslím, někdy na jedné noze ze zavázanýma očima, ale podaří se to. Takhle jsem ostatně tvořil svoje slavné prezentace.

A tak se mým hlavním cílem stává používat motto „To se nějak poddá“ při každé příležitosti a všemi obtížnými životními situacemi proklouznout jako had naložený do oleje. O to přece jde, ochcat život.


Komentáře
 1. Maru

  Maru: To naše třída momentálně má jiná motta. Jsme takoví… nerozhodní optimisti.
  ,,Někdo září, někdo v září.”
  ,,Zářijové listí maturitu jistí.”
  ,,Žlutá vesta taky cesta.”
  A pozor, motto, které dáme na trička:
  ,,I Gagarin vyletěl.”

  Ať žije maturita, fakt.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: U nás se teda říkalo jen to první. Asi internet rozšiřuje obzory :D A ještě mám pocit, že takový gymnazista má taky nárok jen na žlutou vestu ať už s maturitou neb bez, protože v podstatě nic neumí. Alespoň to nám říkali.

 2. Lamič

  Lamič: Příšerně se v tom poznávám :-D Já to beru tak, že tuhle frázi vždy řeknu, když jde vše tak nějak do háje a já nemám chuť s tím cokoliv dělat nebo myslím, že s problémem nemůžu nic dělat :))

 3. Radka

  Radka: To je něco obdobného jako “nějak to dopadne”, protože se ještě nestalo, aby něco nějak nedopadlo. Prostě to nechat plavat a ono to nějak dopadne.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Tak tak… jednou jsem si takhle odkládal “dozvědění se” výsledků zkoušky. Rozhodovalo se tehdy, jestli nebudu příští rok opakovat jeden předmět. Všichni už věděli známku, ale já si nechtěl kazit víkend tím, že bych se na to podíval. Byl bych z toho akorát smutný, ale ničemu by to nepomohlo, protože už bylo napsáno s nedá se tím nic dělat.

   A dobře jsem udělal, protože jsem zkoušku neudělal :D a měl jsem dobrý víkend.

 4. Adam

  Adam: „ … ale pro mě to je jen fakt, že naše myšlení není naše.“

  Po dohnání skluzu prošmejdím web a doufám, že najdu širší úvahu.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Přemýšlím, jestli tu bude něco širšího. Mám pocit, že většina mých úvah na blogu jsou hromy a blesky.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Běhej lesy Lednice 2019

Běhej lesy Lednice 2019

Prach. Polňačky. Rychlost. A víc prachu. Takový byl půlmaratón v Lednici. Naposledy jsem tuhle vzdálenost běžel před čtyřmi lety. V té době jsem ji považoval za monstrózní a na její pokoření jsem mobilizoval všechny síly. Co jsem ale startoval na Jizerské padesátce, ztratil jsem respekt. Už to není boj o přežití, ale boj o rychlost.

Zobrazit →

Na sociální sítě s koštětem, část II. – Twitter

Na sociální sítě s koštětem, část II. – Twitter

Chvíli poté, co byl Facebook vyčištěn, jsem se vrhl na Twitter. Ukázalo se, že ho mám mnohem lépe organizovaný, a že veškeré potřebné změny už jsem vlastně dávno udělal. Přesto mi zamyšlení pomohlo ujasnit si, co na Twitteru hledám – kousky příběhů.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články