Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Tajemný Thomas – Dean Koontz

Tajemný Thomas – Dean Koontz

Publikováno 18.01.2015 Publikováno Recenze Počet komentářů 3

Tajemný Thomas je nejspíše první hororová kniha, kterou jsem kdy četl. Já jsem totiž člověk s přirozenými sklony se bát a s ještě přirozenějšími sklony se bát nerad. Přesto však jsem statečně vstoupil na tuto nezmapovanou půdu.

Nejsem fanoušek hororů jednoduše proto, že se hrozně moc bojím. Ty filmové jsou pro mě naprosto mimo moje zorné pole, protože tam jsou všude cákance kečupu a lidé naporcovaní tak, že se vejdou do jedné, malé krabice. I v takové Hře o trůnu odvracím svůj spanilý zrak, a když to nestihnu, tak proklínám režiséra/scénáristu/maskéra, prostě kohokoliv, kdo by mohl být za takový hnus zodpovědný. A ve hrách mě dokáže rozklepat i vrčení natěšeného zombíka, který si chce z mé lebky udělat misku. Ke knižním hororům jsem přistupoval zdrženlivě, ačkoliv jsem si byl jistý, že můj mozek nemá kapacitu na to, aby všechny ty hrůzy zhmotnil do nějakého úchylného obrazu.

Odd Thomas je velmi nestandardní kuchtík (v knize prezentován jako minutkář, ale to slovo jsem si neoblíbil), který kromě záliby v rychlá jídla vidí duchy a i jiné, nadpřirozené úkazy. Určitě si dokážete představit, že takový život se nedá žít úplně spořádaně, a že snaha různých zájmových skupin z něj udělat síto na halušky je těžce nad normálem. Thomas nicméně všechny útrapy snáší s úsměvem na rtech a rozhodně se nenechá zabít lacino.

Příběh Tajemného Thomase začíná na opuštěném sídle Roseland, které je typické především tím, že tam nerostou žádné růže. Zjeví se mu duch zastřelené jezdkyně a požádá ho, aby nalezl jejího desetiletého syna, který se nachází neznámo kde. A co by to bylo za horor, kdyby se z pohádkového zámku nestal dům hrůzy, kde se vás snaží sežrat zmutovaná prasata?

Slizký jak anakonda

Tajemný Thomas má skoro až učebnicovou křivku gradace. Na prvním stránkách se pořádně ani nic nestane a já se dokonce začínal místy nudit. To se začíná měnit, kdy se na scéně objevují prasácké stvůry, o kterých toho nevíme, a se kterými se blíže poznáváme v průběhu knihy. Ke konci se celý děj mění v jednu velkou akční honičku, která má spád a spěje ke grandióznímu vyvrcholení. Vše je protkáno mnoha tajemstvími, která jsou z velké části vyjevena a jen několik z nich je ponecháno do dalších knih.

Ačkoliv jde o pátou knihu ze série, tak neznalost předchozích dílů mě nijak neomezovala, protože vypravěč všechno poctivě vysvětlovat. Přesto však bylo znát, že jde pouze o epizodu z jednoho velkého příběhu, která sama o sobě neposunuje děj celé série a má čtenáře jen pohladit na duši.

Při čtení jsem se nebál a o Thomase se příliš nestrachoval. Škoda, že byl na pozici hlavního hrdiny osamocen a ostatní byli jen občasní sekundanti nebo hráli úlohu ničemných záporů. Celé to byla one men show, kde Thomas byl na jednu stranu bezradný, ale z nebezpečných situací klouzal jako slizký had. Taková malá Anakonda. Asi to bude tím, že celá kniha je koncipovaná jako jeho paměti a on to bude asi pěknej egoista.

Bububu

Asi nebudu úplně fanda knižních hororů, alespoň co se bání se týče. Vlastně jsem rád, že se nebojím. Rozhodně se mi ale zalíbil tajemný příběh, který jsem musel kousek po kousku odkrývat, abych se dozvěděl děsivou pravdu. Odd Thomas na mě působí jako člověk, který má velký potenciál, jež by se mohl rozvinout v dalších knihách a některé jeho výrazivo je prostě skvělé.

Pokud se prokoušete přes nudný začátek, tak očekávejte slušnou porci prasat, munice a zábavy.


Máte rádi horory? Proč je máte rádi? Jak vnímáte ty knižní?


Komentáře
 1. Lucky

  Lucky: Koontze mám ráda a mám od něj přečteno všechno, co u nás vyšlo. Určitě bych jeho knížky neoznačila jako čisté horory, jeho knížky jsou většinou směsicí thrilleru, hororu a nadpřirozených prvků, které jsou někdy hororovější, někdy spíš sci-fi. Nejlepší je ale první díl, ty další mi přišly díl od dílů slabší, nejmíň se mi líbil asi předposlední. Takže první díl ti určitě doporučuju k přečtení, je hodně napínavý. Možná kdybys četl všechny díly tak by ti Thomas k srdci přirostl víc :) Takže u Koontze se nedá moc spoléhat na to, co napíšou na obálce. Třeba takový Tikot měl být taky horor, ale je to spíš parodie na něj :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Rozhodně mi přišlo, že v celé té sérii Thomasově toho bude mnohem víc a tohle je prostě jen taková epizodní kniha. Přemýšlím, že ještě ten první díl bych mohl dát. Pátým jsem začal jenom proto, že jsem na něj náhodou natrefil.

   A taky mi přišlo, že to možná nebude úplně čistokrevný horor. I když, co je dneska čistokrevný žánr…

   1. Lucky

    Lucky: No přesně tak, proto si myslím že když bude číst někdo x-tý díl tak mu to k srdci nepřiroste tolik, jako když četl i předešlé díly :) To je jako v seriálu, když si někdo pustí pár epizod někde zprostřed série tak mu postavy taky moc neřeknou. Proto jsem jen chtěla doporučit první díly, pokud se ti tenhle díl celkem líbil, tak určitě nebudeš zklamaný :)

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte 1000 Miles Adventure 2017, den #9 – Jak mi šlapky doskřípaly

1000 Miles Adventure 2017, den #9 – Jak mi šlapky doskřípaly

Často se mě lidé ptali, kudy to vlastně jedu. Já jen s lehkým úsměvem odpovídal, že ani nevím. Mám tady tu čárku v navigaci a té se držím, i kdyby trakaře padaly. Od devátého dne to platilo dvojnásob. Zatímco ve Slovenské části už jsem se trochu vyznal a pamatoval si názvy vesnic, na českou etapu jsem se v přípravě ani nepodíval.

Zobrazit →

Kde hledat trasy pro běhání a cyklistiku

Kde hledat trasy pro běhání a cyklistiku

Přestaňte běhat kolem baráku a vyběhněte pěkně do daleko. Hezké trasy pro běhání se dají najít všude, dokonce i v Praze. Jenom je třeba umět hledat na správných místech…

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články