Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Stopy paměti – Richard Powers

Stopy paměti – Richard Powers

Publikováno 24.08.2014 Publikováno Recenze Počet komentářů 4

Kniha Stopy paměti je příběh o lidech a jejich mozcích. O tom, že stačí jediné malé škrábnutí a to nám smaže malou, ale nepostradatelnou část našeho života. Všechno, co slyšíme, všechno, co vidíme, nekompromisně mozek zpracuje, předá to našemu já a ať už to je jakkoliv nelogické – věříme tomu.

Jak se člověk dostane ke knize jako jsou Stopy paměti? To si takhle štráduje po knihkupectví, ohmatává výtisky, občas nějaký prolistuje, jakože ví, co dělá a nakonec si úplně náhodně vybere jeden z titulů, prokáže se kartičkou ISIC a zaplatí. A tak, bez vlastního přičinění, v ruce drží psychologický román.

Karin opouští všechno. Svou práci, svůj domov, svůj živit, jen aby pomohla pomoci svému bratru Markovi, který se stal obětí autonehody. Ke smrti mu chyběl jenom krůček. Nicméně i přes poškození mozku přežije a pomalu se zotavuje. Když však nabude plného vědomí, nepoznává svou vlastní sestru a je přesvědčen, že ji nehradil její dvojník. Dokonce ani vyhlášený neurovědec Weber není schopný dát víc než pouhopouhou útěchu. Toliko k příběhu.

Co je vlastně já?

Na začátku je poutavě popsáno Markovo probouzení k vědomí. Z tvora, který se ani nedokáže hýbat, se postupně vyvine plně myslící jedinec. Vzhledem k Capgrasově syndromu se svět z jeho pohledu stává nepřejícím, nepřátelským a upřímně i dost šíleným místem. A právě tento kontrast mezi myšlením Karin, Marka a doktora Webera je jasně viditelný.

Stopy paměti jsou protkány hříčkami přírody a jejich pokřiveným myšlením. Je zde příběh o muži, který cítil svou amputovanou končetinu a byl přesvědčený že ji pořád má. O muži, který přestavil vnímat pravou stranu. Nebo o ženě, která si myslela, že jedna z jejích končetin patří někomu jinému. Všechno jasně ukazuje na to, že co si myslíme, může být ve skutečnosti jen hodnověrná iluze, kterou nám předkládá sám velký mozek.

„No, nevím, komu patří. A to mě rozčiluje, pane doktore.“
Nemohla by být vaše?
„Vyloučeno, pane doktore. Copak myslíte, že bych nepoznala vlastní ruku?“
Přiměl ji, aby si pravou dlaní přejela po levé paži, až odshora, od ramene. Všechno drželo pohromadě. Čí je to tedy ruka?
„Nemohla by být vaše, pane doktore?“
Ale vždyť je spojena s vaším tělem.
„Vy jste doktor. Měl byste vědět, že nemůžeme vždycky věřit tomu, co vidíte.“

Všichni máme depku

Z psychologického hlediska se ale kniha nevěnuje pouze poškození Markova mozku a dalším výstřelkům přírody. Prakticky všechny hlavní postavy se musejí vyrovnat se sebou samými a to je dohání až na pokraj zdravého rozumu. Pokud něco takového vůbec existuje. V neposlední řadě je zmíněno, že polovina populace USA jede na antidepresivech nebo podobných lécích, které ovlivňují náladu.

Stopy paměti jsou obtížné, pětsetistránkové čtení, kterému v prostředku chybí určitá dynamika a nudí. Nicméně čtenářům, kteří s ní vydrží až do konce nabídne strhující závěr, který spojí příběhy všech postav do jednoho celku. Nejlepší pasáže jsou vyprávěny z pohledu Marka, ale těch zas nebylo tolik. Ostatní postavy mi nepřišli až tak zajímavé a ani jsem se do nich příliš nevžil. Je velká škoda, že popsaná požkození mozku jsou spíše vsuvky a není jim věnována větší pozornost. Takhle sice zaujmou, ale v dlouhém textu se ztratí.

Pokud mohu knihu někomu doporučit, tak jedině trpělivým lidem, kteří se zajímají o fungování mozku.


Komentáře
 1. Markéta

  Markéta: To zní zajímavě. O Capgarsově syndromu už jsem slyšela během nějakého MOOC, a je to hodně nepříjemná věc, která často končí opravdu hodně špatně.
  Mozek je opravdu zajímavý, docela mě recenze zaujala, ale nemám vůbec čas na další knihy… Škoda :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Čas je vždycky – jenom fronta může být dlouhá. Ale abych se přiznal, čtení flákám. Těžce flákám. Nebo čtu špatné knihy.

 2. Daeris

  Daeris: Vzhledem k tomu, že bych chtěla bejt psychiatrička nebo aspoň psycholožka, mě tyhlety věci o mozku a o lidský psychice celkově strašně zajímaj. Kdysi jsem četla knížku Záhady experimentální psychologie, moc se mi líbila a jestli se vo psychologii aspoň trochu zajímáš, tak by se ti mohla líbit taky.

  Vo Capgrasově syndromu jsem ještě neslyšela, ale znám Cotardův syndrom, což je asi docela taky pěkný svinstvo. Myslim, že deprese a tyhlety syndromy spolu hooodně úzce souvisej.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: No já mám k psychylogii velmi osobitý a velmi těžce vysvětlitelný vztah, který je založený na silné ambivalenci.

   Je hezká náhoda, že v knížce se Cotardův syndrom také vyskytuje. Jako je to nepředstavitelný, když u někoho dojde k takovému zkratu.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Slovenská Pohoda v Trenčíně 2016

Slovenská Pohoda v Trenčíně 2016

Ne úplně vlastním přičiněním jsem se zúčastnil festivalu Pohoda, který se odehrává na letišti v Trenčíně. Byl to tak trochu návrat, protože minulý rok jsem tudy projížděl na kole. Tentokrát jsem přijel vlakem a neměl ani to nejmenší tušení, co mě čeká.

Zobrazit →

Lidská cibule

Lidská cibule

Jste to, co si navlíknete! Přesně proto, se ze mě v zimním období stává nefalšovaná cibule. Přesně tak dopadnu, když se snažím objevit kouzelnou kombinaci pro danou teplotu, oblačnost, rychlost větru a aktuální přeháňkové situaci. Začal jsem dokonce uvažovat nad oblekovým deníkem, kterým bych nakrmil umělou inteligenci, co by ze mě sejmula tahle složitá rozhodnutí. A kdyby mi byla zima, měl bych vhodnou oběť.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články