Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

O Norikovi aneb zašlá sláva gamebooků

O Norikovi aneb zašlá sláva gamebooků

Publikováno 11.01.2015 Publikováno Recenze Počet komentářů 5

Gamebooky možná už vymřely, ale stále existuje několik zástupců, které si musíte přečíst dříve než zemřete. A ano, je to trochu morbidní perex.

Když jsem byl malý (rozuměj, moje o něco mladší, chytřejší verze), tak gamebooků byly v knihkupectví plné regály. Poté se přesunuly do antikvariátů, kde jsem je za hubičku vyzobával a hřál si je jako hada na prsou. Teď už si ani nevzpomínám, kdy jsem naposledy nějaký viděl. Bohužel je smetla doba přenosných počítačů, tabletů a fouňů.

Gamebook? WTF?

Malý úvod pro ty z vás, kteří nemají ani to nejmenší tušení (nebo jen malé tušení), co to gamebook je. No dobře, všichni umíme dneska anglicky a dát těch pár simple slovíček dohromady. Je to hra-kniha. K jejímu čtení potřebujeme speciální přísady! Ve většině případů mám stačí ožužlaný papír (může být i nový, ale není to ono), tužka (nejlépe s gumou na konci) a jedna (lépe dvě) šestistěnná kostka. Až to všechno seženete, můžete začít číst.

Začnete s úsekem číslo jedna, ve kterém vám bude představen příběh. Na základě vašich rozhodnutí vám kniha řekne, jaký další očíslovaný úsek si máte nalistovat. Takhle na přeskáčku procházíte knihou a buď vyhrajete, nebo zemřete. Spíš zemřete. Skoro určitě zemřete.

Kniha nekončí na poslední straně, takže všichni – přečtu si konec – mají utrum. Závěr je schovaný někde uprostřed knížky. Jestli jste někdy měli chuť rozhodovat za literární postavy, tak teď máte konečně svou šanci! A navíc, každé přečtení dopadne jinak! Vše bude záležet jen na vašich rozhodnutí a vašem štěstí. Hlavně na vašem štěstí.

DSC_0191

Pravidla nejsou nijak standardizovaná a každý gamebook může mít vlastní. V Armádách smrti velíte celé armádě a musíte ty hladové krky pořád krmit, aby vám neumřely hlady. Aspoň jste mohli ty skřetí sviňáky proměňovat na nemrtvý. Nebo v knize Strašlivý netvor jste, jak už název napovídá, netvor, který má jen omezenou vůli v rozhodování.

O Norikovi, jeho rodičích a bratrech, o loupežnících a o vlkovi, o barvách a tvarech štěstí, o prostém dřevorubci Prouzovi, o moudrém druidovi Dublibolovi, o hovnu u cesty a mrtvém staříkovi tamtéž, o nečitelných názvech knih a mutantově kopí, tohle už doufám nikdo nepřečte

Přesně takto zní celý název gamebooku O Norikovi. Už na první pohled je vidět, že je to celé parodie a musím uznat, že přímo skvělá. Pravidla jsou dětsky snadná a zvládne je i ten, kdo žádný gamebook nikdy předtím nečetl.

Norik je nejmladší/prostřední/nejstarší (podle toho jak se rozhodnete) bratr v rodinné farmě. Nebudete ale sázet obilí, vydáte se do světa hledat štěstí (buchty dostanete v ranečku), které je prý malé, žluté a kulaté. Cestou potkáváte nejrůznější bytosti, chytré i hloupé, mocné i slabé a musíte použít veškerý svůj důvtip, abyste naplnili svůj osud. Kdo ví, třeba se stanete králem. Abyste měli vůbec šanci, musíte začít tolik dobrodružství, že by i Frodo koukal.

Atmosféru knihy nejlépe nastíní několik úryvků.

Dlouhé dny jsi trávil s druidovými knihami. Byla tu spousta knížek o povahách stromů, o psychologii hub nebo o sexuálních problémech lesních zvířátek, ale také knihy o takových věcech, jako je časoprostorové kontinuum, vitamíny, smysl života a kuželosečka. Ne že bys z nich něco pochopil, ale přesto ti jejich četba něco dala. Můžeš si trvale zvýšit svou Chytrost o 1.

„Swloooop,“ swloplo bláto a ty jsi z něj vyprostil svou botu. Máš ji celou promáčenou a špinavou, a tím pádem máš úplně po náladě. To se to půjde, když ti bude čvachtat v botě menší močál.

„Chudák stařeček,“ ozvalo se tvé Svědomí. „Hele, jestli mu nechceš dát ty buchty, budeš se mnou nucen svést boj,“ dodalo, když ses zatvářil neústupně. Tak, vyzkoušej si boj se Svědomím. Pokud prohraješ, rozhodneš se přece jen buchtu mu nabídnout.

Berte ji z regálů! (jako že ale v regálech asi nebude)

Pokud jste nějaký gamebook už hráli/četli, tak po Norikovi sáhněte. Pokud ne, tak po Norikovi sáhněte! Je to skvělá zábava a navíc ryze česká. A ještě levná.


Hráli jste někdy nějaký gamebook? Pamatujete ještě na jejich éru? Taky se vám pořád plete ebook a gamebook? :D


Komentáře
 1. Martin

  Martin: Měl jsem gamebook Král Artuš a jeho družina a bavilo mě to. Zajímavé je, že tahle herní knížka byla v pevné vazbě. Pak jsem měl jeden Grail Quest, ale už nevím jaký. Teď už jsem dlouho žádný gamebook nehrál. Ale O Norikovi vypadá vážně lákavě.

 2. Casion

  Casion: Vďaka dobrému kamarátovi som sa dostala aj ku gamebookom, konkrétne k sérii Lone Wolf, som na druhej knihe. V prvej ma zabili asi tri krát kým som sa úspešne prebojovala na koniec a sú to skutočne výborné knihy. Celkovo sa mi páči myšlienka gamebookov, človek to môže čítať/hrať aj viac krát za sebou a vždy je to iné :D

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Čtení gamebooku může být pořádný challenge :D Zrovna tuto sérii vůbec neznám, ale vypadá fakt zajímavě. Rozhodně se mi líbí provedení těch knih.

 3. Marek

  Marek: Mám všechny gamebooky Fighting Fantasy je jich 43 dílů i s Magií. Lone Wolf je super. A štve mě že papírový knížky vymírají. Ale gamebooky svoje kouzlo mají.Nakladatelství Mytago bude vydávat Fighting Fantasy. Co když se to ale nebude prodávat? Umře Fighting Fantasy v naší republice a bude to nedostupné? Já bych si přál mít i ty díly co je Perseus už nevydal a vyšli jen v zahraničí.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Klobouk dolů před takovou sbírkou! Ono podobný problém je asi obecně, že ač může být něco dobré, tak to skomírá a u nás to třeba zanikne. Skoro stojí za to se naučit číst knihy v angličtině.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Osobní rozvoj? Ne, díky

Osobní rozvoj? Ne, díky

Jsem unaven vším tím osobním rozvojem, který se snaží lidem linkovat životy. Já chci dělat věci po svém a ne, aby mi někdo říkal, jak je to správné. Přijdu na to sám, i kdyby to mělo být přes pokus&omyl. Bude to mít rozhodně větší význam, než si přečíst nějakou hromadu knih plných velkých slov.

Zobrazit →

Miluji psaní! Nepíšu

Miluji psaní! Nepíšu

Psaní u mě probíhá ve vlnkách, někdy ve vlnách a někdy v tsunami. Ty se neustále cyklicky vracejí a dělí na tři období. Základní spisovatelské poučky, psát pravidelně, se rozhodně nedržím. Nejsem prostě ten typ. Přijde mi to příliš systematické pro umění.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články