Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Muž pánem domácnosti #3 – Nehrej si na zahradníka, buď jím!

Muž pánem domácnosti #3 – Nehrej si na zahradníka, buď jím!

Pěstuji. Ne, není to konopí, ale stejně to dělám rád. Možná mi to všechno dříve či později, ale spíše dříve, pochcípá, ale utěšuje mě konejšivá myšlenka, že co je zelené, to stejně bolest necítí.

Chytlo mě to někdy minulý rok, kdy jsem si říkal, že by bylo docela fajnové vypěstovat si nějaké drogy. Jako všechno legálně samozřejmě (pro pány policajty, které sem dovedl google nebo jiný sviňák/práskač), ale nakonec se z toho sešlo, protože jsem si vzpomněl, že vlastně nejsem feťák. Docela se mi v tu chvíli ulevilo. Ale mohl jsem to alespoň prodávat, prej to docela nese a ani na to není třeba živnost.

Truhlík všehochutník

Už brzo budu moct používat přízvisko The Gardener.

A photo posted by Michal Ozogan (@fabulatorcz) on

Nejdříve jsem se rozhodl vypěstovat si nějakou tu bylinku, takže jsem koupil truhlík, dal ho na okno, nasypal trochu hlíny a vhodil něco málo osiva. Netrvalo dlouho a měl jsem tam takový malý kus čisté přírody. Nevěděl jsem sice, co je co, byla to jedna velká džungle, ale byl jsem na sebe pyšný, že se mi to povedlo. Když jsem ovšem sklidil úrodu, moc jsem nevěděl, jak ji upotřebit, takže jsem ji nakonec vyházel. V tu chvíli mi bylo jasné, že bych měl trochu přebudovat chatrné základy mé ledabylé koncepce.

Přešel jsem tudíž na trvalky. Ono by mě totiž asi nebavilo, sázet to znovu a znovu. Já vždycky rád investuju na mnoho let dopředu a výsledky chci nejlépe zítra v ranních hodinách. S ohledem na tuto skutečnost příliš nechápu, co to dělám. Na druhou stranu tato nelogická představa krásně zapadá do mého života, který má ve stejném duchu budované základy. Velmi vzdušné základy. Něco jako když našleháte sníh.

Obří sekvoj za oknem

Life and death

A photo posted by Michal Ozogan (@fabulatorcz) on

Od bylinek přes chilli až nakonec ke stromům. Nejdříve jsem si zasadil, co jsem sežral v obchodě. Pardon, v obchodě nakoupil, doma sežral a pecky vyplival. Takhle mi rostou už tři stromky, které můžou být buď jabkovníky nebo cintrónovníky. Dozvím se asi až v okamžiku, kdy začnou plodit. Těžko říct jestli je dřív nezabiju. Spíš ale jo. A zasadil jsem si i obří sekvoj, jen mi tak trochu vůbec nevyklíčila. Asi je to dobře, protože mám velmi omezenou výšku stropu.

V životě muže jsem už na 33 procentech. Stačí už jen postavit barák. A zplodit syna, což by mohlo jít odškrtnou návštěvou ve spermabance, ale to první bude asi problém. Z toho se prostě nedá jen tak vyvlíknout. Ještě že jsem velmi kreativní člověk.

Můj pokoj začíná rostlinami překypovat a jako má mnoho knihomolů problém kam s knihami, tak já mám zase problém kam s květináči. Naštěstí mi většina věcí rychle chcípne nebo vůbec nevyrostne, takže to není až tak velký problém.

Zhnoj to!

Spring entered to my room.

A photo posted by Michal Ozogan (@fabulatorcz) on

Nedávno jsem zjistil, že když přidám kytce hnojivo, tak začne rychleji růst. Už konečně chápu pocity Kolumba, který objevuje Indii. Aktuálně jsem ve fázi zkoušení, kolik toho hnojiva vlastně kytka snese, což v některých lidech vyvolává obavy z genetických mutací. Uznávám, že občas usínám se strachem, zda mi sem v noci nevtrhne jednotka SWAT a ten nebezpečný biologický materiál nezabaví. Jsem zastánce názoru, když zemřít, tak jedině s hnojivem v hubě. A doufám, že i mé rostlinky tuto filosofii sdílí a že mezi nimi není žádný Nietzsche. Ještě by mi spáchaly sebevraždu chudinku. Jako kdyby nestačilo, že je kosím já sám.

Co se kytek týče, jsem velký optimista. I tu oschlou poctivě zalévám a je mi jedno, jestli to někteří považují za týrání. Naopak si myslím, že každý by měl být svého květináře, kterému by stačilo v akutních případech zavolat a on by se na tu nemocnou chudinku podíval. A kdyby už nic nešlo dělat, dal by jí poslední pomazání a vyhodil do popelnice.


Už jste zasadili strom? Alespoň malinkatý… nebo cokoliv… fazoli do vaty…?


V sérii „Pán domácnosti“

Komentáře
 1. Olivie

  Olivie: Vítej mezi zelené blázny. Roční období si budeš pamatovat podle setí semínek, pikýrování semenáčků, letnění, sklízení plodů a ukládání k zimnímu spánku. A každá kytka včetně té suché bude mít svůj příběh.
  Ať se ti daří a ať ti to roste! 🙂
  Mimochodem, sekvoje nejsou nic moc, zkus cykas 😉
  Je menší, větší fešák a dožívá se i 1000 let 🙂 (a semena napiluj, namoč a ubytuj do kokosové drti)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Jako zní to úplně super, ale já se zatím ke kytkám chovám jako hulvát a chovám se k nim po celý rok stejně a zimování je něco, o čem si mohou jen zdát 😀 Snad se někdy zkultivuji.

   Cykase zkusim, zvlášť když mám tak super klíčící návod!

 2. Tajemná Temnota

  Tajemná Temnota: Jak to vidím, tak na tom snad s pěstováním kytek nejsem nejhůř xD. I když musím přiznat, že mně ze semínek nikdy nic nevyrostlo xD.
  Ted‘ tady mám nějaké kytky a díky bohu ještě žijí. Jestli umřou, tak se rozbrečím xD.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Jako je to velká dřina. Jednou pečuješ o krásný semenáček a druhý den můžeš zakládat kompost…

 3. Roman

  Roman: Skvělý 😉 já začal taky loni…druhým rokem mi roste petržel, takže když dělám polévku, zajdu si rovnou pro čerstvou. Navíc, když ji nezaleju, vyroste opět nová…také tu mám bazalku, té se taky poměrně daří, stačí ji občas ustřihnout, zasadit a roste nová…Jen fíkus je nějak na umření

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: S tou petrželí jsi mě teď úplně navnadil. Já jsem teda velmi nepolévkový člověk, jím jen Pho, rajskou a od babičky, ale hádám, že to jde hodit i někam jinam. Akorát to místo no…

 4. Aďkaa :3

  Aďkaa :3: Skvelý článok! 🙂 Moc som sa pobavila ^^ Ja sa v budúcnosti chystám kúpiť si bonsai. Nevyrastie to síce zo semiačok, ale starať sa o to je tiež drina a v najbližšej dobe si zasadím levanduľu, len dúfam, že z toho niečo bude :’D

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Bonsai jsem měl jako malej, chcípla chudák 😀 Našel jsem takový krásný stromeček v lese a zimu mi nevydržel. Ale bonsaje jsou fakt krásné! Já přemýšlím, že bych si teď zařídil chili-bonsai – myslím, že pro ni existuje nějaké speciální jméno i.

   Přeju mnoho pěstitelských úspěchů!

 5. Maruška

  Maruška: Mé veškeré znalosti o pěstování a sázení skončily ve třetí třídě, když jsme společně sázeli trávu. (Tu legální.) Jenom třem lidem z dvaceti nevyrostla. Byla jsem mezi nimi…. A nebo to byl hrách? Nic-mé-ně. To zelené mě nemá rádo.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To se srovná, musíš papat hodně špenátu a zvýší se ti karma.

 6. Orvokki

  Orvokki: Ja pestujem avokádo. Už druhé. Fascinuje ma na ňom, ako sa niekoľko týždňov nič nedeje, a potom zo dňa na deň rastie pred očami. Ani hnojivo netreba 🙂
  Bylinky mi vymreli všetky, ale túto jar to skúsim opäť. Aspoň žeruchu, na tej sa nedá nič pokaziť 😀

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: A to bych skoro čekal, že bylinky vydrží víc než avokádo. Možná je to avokádo nový vzácný druh, který vydrží všechny rozmary své majitelky.

 7. holkamodrookata

  holkamodrookata: Kdysi jsem měla na parapetech kytky. Než jsme si pořídili kočku…….. Ta je buď ožrala nebo poshazovala. Přežila jen kapradina a to jen proto, že kočka na ledničku nevyskočí. Ale na jaře osazuju truhlíky na balkoně. Bylinkama. Jsem holt praktická žena. Většinou mi v průběhu roku pozdechají (zapomenu zalít, přihnojit, pozabíjet breberky), takže pravidelně cyklus opakuji. Jen pažitka zůstává. Jooo u nás přežijí jen ti nejodolnější jedinci. 🙂

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Musíš se pak někdy podělat s těmi Darwinovými super-kytkami. Já teda jednou chci mít taky kočku a zároveň malou džungli, tak moc nevím, jak to bude řešit. Asi dostane chudák kočka náhubek 😀

 8. Luc.

  Luc.: Zasadila jsem jednou vojtěšku do vaty. Dřív, než jsem jí stačila spást, tak zplesnivěla. Nic už vysazovat nebudu. Nejsem chlap, nepotřebuju strom, na život mám úplně jiné paramentry. Zaplaťpánbu za to 😀

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: No chlap sice strom zasadí, ale pak si stejnak musí najít ženu, co mu ho bude zalévat. 😀

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Miluju slova

Miluju slova

Slovofilie, to musí být diagnóza. Mám v oblibě všechny výrazy, která zavání exotikou a z nudné pravdy udělají barvité popsání skutečnosti. Asi právě proto nerad něco píšu v angličtině, protože tam je můj projev suchý jako moucha na parapetu.

Zobrazit →

Google mně naučil překlepům

Google mně naučil překlepům

Krátké zamyšlení nad tím, jak mě ten šmejd Google našil psát s překlepy.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články

Sledujte mě
Nenechte si ujít nové články

Instagram