Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Aplikace StrongLifts 5×5

Aplikace StrongLifts 5×5

Aplikace StrongLifts 5×5 vám nabízí cvičení s velkou činkou jako prostředek pro zvýšení svojí síly. Na rozdíl od ostatních aplikací nečekejte stovky cviků, ze kterých byste si museli vybrat, ale nabídne vám jednoduchost a přímočarost. Navíc je v základní verzi zadarmo.

Ačkoliv se věnuji spíše dynamickým pohybovým aktivitám, tak dnes bych chtěl představit aplikaci, která je zaměřená na posilování. To je důležitou součást jakéhokoliv sportu, případně i cvičení primární.

StrongLifts 5×5 je krásnou ukázkou jednoduchosti a to jak v rovině použitelnosti aplikace tak i v myšlence samotného cvičení. V 5×5 jde o to, že cvičíte 5 různých cviků po 5 opakováních, po 5 setech. To je velký rozdíl oproti ostatním aplikacím, které se naopak chlubí stovkami cviků a já vůbec nevím, kde začít. Zde pracujete pouze s velkou činkou – dřepy, mrtvý tah, tlaky na ramena, přítahy a bench. KONEC. Minimalismus jak vyšitý.

Je možné si přidávat ještě doplňkové cviky, ale těch není o mnoho více. 5×5 je sám o sobě druh cvičení, o kterém si přečtete více na webu autora a názorná videa je možné shlédnout přímo v aplikaci. Jestli se jedná o užitečné či špatné myšlenky komentovat nebudu, protože se vždycky najdou dva tábory. Zaměřím se pouze na aplikaci, které je podle mého po všech stránkách skvělá a rozhodně stojí za úvahu.

StrongLifts 5×5 - názorná videa

Začínáme cvičit StrongLifts 5×5

Celý proces se skládá ze dvou druhů cvičení – A a B, které se střídají a posilují jiné partie. Začínáte na nejnižších vahách a s každým dalším cvičením zvyšujete zátěž. Nemůže se tak stát, že se zaseknete na stejném místě. Aplikace vás zároveň neomezuje ve vašich osobních prioritách. Prakticky všechno si můžete nastavit. Od počátečních vah po jednotlivé přírůstky. Dokonce je možné vložit si i počty svých kotoučů a aplikace vám sama spočítá, kolik a jaké nasadit na činku. Snad to moc nezmenšuje mozek.

Zalogování setu opět probíhá jednoduše. Jedním kliknutím označíte set za provedený, dalšími kliky snížíte počet opakování, kterých jste dosáhli. Na základě úspěšného provedení nebo selhání se spustí odpočítávání odpočinku. Délku lze opět upravit podle svých potřeb.

StrongLifts 5×5 - detail cvičení

Aplikace StrongLifts 5×5 má na srdci i vaše zdraví, a proto sama připraví sety s nižšími vahami, na kterých se rozcvičíte. Ještě si můžete přidávat vlastní poznámky ke svému výkonu.

Zlepšujeme se

Máte hned několik možností, jak si zobrazit historii cvičení:

  • Detailní výpis: Nejobsáhlejší výpis vám za každý den ukáže cviky, počet opakování, sety, zvedané kilogramy a váhu. Swipováním do stran jdete do minulosti či budoucnosti.

StrongLifts 5×5 - Detailní výpis cvičení

  • Kalendář: Ukáže dny, které cvičíte. Pokud vynecháváte, bude to dobře viditelné. Kliknutím si zobrazíte detail.

StrongLifts 5×5 - kalendář cvičení

  • Grafy: Bez grafů by to nebylo ono – jak nejlépe sledovat svůj progress. Zobrazit lze všechny metriky dohromady nebo zvedané váhy zvlášť pro každé cvičení. Svá data si můžete exportovat do CSV, což se vyplatí, pokud budete chtít svoje data přemigrovat.

Stronglifts 5x5 - grafy

Není všechno zadarmo, co se třpytí

Aplikace samotná je zdarma, ale za některé funkce, které jsem zmiňoval, si musíte připlatit. Naštěstí se nejedná o žádný měsíční poplatek, ale jednorázový nákup. Zakoupit si můžete všechny features naráz za cca 200 korun nebo si je kupovat zvlášť, což je velmi výhodné v případě, že je nevyužijete všechny.

Placené jsou:

  • plánování zahřívacích setů
  • doplňková cvičení, které mají podpořit vybrané partie
  • počítání kotoučů (jaké a kolik jich máte naložit)
  • možná změna setů na 3×5, 3×3 nebo 1×3
  • ovládání aplikace přes notifikační centrum na zamykací obrazovce
  • integrace Google Fit
  • export dat do CSV

Osobně jsem vyžil pouze zahřívací sety a export do CSV. Ostatní jsem buď nepotřeboval nebo mi to přišlo zbytečné.

Pokud chcete vyzkoušet tento druh cvičení, aplikaci rozhodně doporučuji. Jde to samozřejmě i bez ní, ale proč si nedopřát trochu pohodlí? K dispozici je jak verze pro Android tak i iOS.


Používáte nějakou aplikaci pro posilovací cvičení? ReagovatPřidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Cyklotermoska Elite Deboyo

Cyklotermoska Elite Deboyo

Když jsem poprvé slyšel o „cyklotermosce“, ohrnoval jsem obočí a tvářil se škaredě. Když jsem ale v průběhu čtyřhodinové vyjížďky popíjel vodu i s kusy ledu, rozhodl jsem se k té podivné ideje vrátit. Už v průběhu chladného podzimu jsem si vyzkoušel, že když do sebe kopnu horký čaj, povzbudí mě to fyzicky i psychicky.

Zobrazit →

Kam si během běhu strčit telefon

Kam si během běhu strčit telefon

Telefon je taková hnusná černá cihla, co ji pořád někam taháme. Kam ho uložit při běhu není jednoduché. Trvalo mi nějaké ty dva roky, než se mi konečně podařilo (doufám) najít to správné řešení.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články

Sledujte mě
Nenechte si ujít nové články

Instagram